ରାସ୍ତାରେ କଲେ ଏମିତ କାମ,ଦେବାକୁ ପଡିବ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଏବଂ ତା ସହିତ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେ-ଲ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଲୋକମାନେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ | ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଉନାହାନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ | ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରେ ଭାରୀ ପଡିବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜେଲର ପବନ ମଧ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡିପାରେ | ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ପାଳନ କରୁନଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ଜେ-ଲ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ବିଷୟରେ କଡା ଚେତାବନୀ ଜାରି କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିଛି ଯେ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ପାଳନ ନ କରୁଥିବା ଲୋକେ ରକ୍ଷା ପାଇବେ ନାହିଁ |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ଏବଂ ରେସିଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଧରାପଡିଲେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ ଏବଂ ତିନିମାସ ପାଇଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ହେବ | ଏହି ଅ-ପ-ରା-ଧକୁ ପୁଣିଥରେ କରିଲେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ ଏକ ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିଜର ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ବେଗରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିକୁ ନେଇ ଲଗାତାର ଜାଗ୍ରତ କରିଚାଲିଛି | ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ବିଜ୍ଞାପନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ସ୍ପିଡ ରୋମାଞ୍ଚକର କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଜୀବନ ନେଇଥାଏ |’

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୧୮୫ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କେହି କାରରେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଧରାପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କଠୋର ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି | ଏହି ଅପରାଧକୁ ପ୍ରଥମ ଥର କଲେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଛଅ ମାସ ଜେ-ଲ-ଦ-ଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ | ଏହି ଭୁଲକୁ ପୁଣିଥରେ କଲେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଜେ-ଲ ଦଣ୍ଡ ସହ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ :-

ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସହିତ ଜଡିତ ସବୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ମୋବାଇଲରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଏହାର ସୁବିଧା ଏହା ଯେ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଏହାର ଅରିଜିନାଲ ପେପରକୁ ଭୌତିକ ଭାବରେ ନିଜ ସହିତ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମାଗେ, ତେବେ ଡ୍ରାଇଭର ମୋବାଇଲରେ ଷ୍ଟୋର କରିଥିବା ସଫ୍ଟ କପି ଦେଖାଇପାରିବେ |

ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ୨୦୨୦ :-

– ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା କରାଯିବ | ରାସ୍ତାରେ ଅଧିକ ସ୍ପିଡ଼ରେ ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ୧,୦୦୦ ରୁ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

– ଯଦି କୌଣସି ନାବାଳିକା ଗାଡି ଚଳାଉଥିବା ବେଳେ ଧରା ପଡ଼ିଯାଏ, ତେବେ ତା’ଉପରେ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା କରାଯିବ | ଏହା ସହିତ ସେହି ଗାଡିର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ରଦ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବ | ସେହିଭଳି ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଡି ଚଳାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇପାରିବ |

– ଏକ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଖେଳୁଥିବାର ମିଳନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରି ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିରେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ କରିବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଥିବା, ଟ୍ରାଫିକ ଲାଇଟ ଜମ୍ପ କରୁଥିବା, ରଙ୍ଗ ସାଇଡ ଡ୍ରାଇଭିଂ କରୁଥିବା, ବିପଜ୍ଜନକ ଡ୍ରାଇଭିଂ କରୁଥିବା ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *