ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରି କୃଷକମାନେ କରି ପାରିବେ କ୍ଷେତକୁ ଜଳସେଚନ,ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

ଜିଲ୍ଲାର ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଗ୍ରାମ ଗିରଦାଲ ପାରା, ଯେଉଁଠାରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ପୁଣିତ ସିଂ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳ ଆଣିଦେଇଛି | ଏଠାରେ ଇନ୍ଧନ ବିନା ଚାଲୁଥିବା ମାଇକ୍ରୋ ହାଇଡ୍ରୋ ଟର୍ବାଇନ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ୨୦୦ ହେକ୍ଟର କ୍ଷେତ ଜଳସେଚିତ ହେବ | NH ୩୦ ରୁ ୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଗିରଦାଲ ପାରା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ନାଳରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟପ ଡେମ ପାଖରେ ହାଇଡ୍ରୋ ପାୱାର ବେସ୍ଡ ପମ୍ପିଂ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୫୦ କୃଷକଙ୍କୁ ମିଳିବ, ଯେଉଁଥିରେ ୧୬୦ ହେକ୍ଟର ରବି ଫସଲ ଏବଂ ୪୦ ହେକ୍ଟର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଫସଲ ହେବ | ଏହି ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୋଇଛି | ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀ କାୱାସୀ ଲକ୍ଷ୍ମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ଚର୍ଚ୍ଚା କଲେ ଏବଂ କହିଲେ ଯେ ଏପରି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ସାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉ |

ଏହିପରି କାମ କରିଥାଏ ଏହି ମେସିନ :-

ଡକ୍ଟର ପୁଣିତ ସିଂ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ତା’ପରେ ଯାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆବିଷ୍କାର କରିବାରେ ସେ ସଫଳ ହେଲେ | ନାଳରେ ନିର୍ମିତ ଷ୍ଟପ ଡ୍ୟାମରୁ ପାଇପ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଣି ପାଖରେ ସ୍ଥାପିତ ଟର୍ବାଇନ ମେସିନରେ ଯାଇଥାଏ | ପାଣିର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପ୍ରବାହ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ ମିଟର ଲିଫ୍ଟ କରି ଦେଢ଼ କିମି ଦୂରରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଟାଙ୍କିରେ ଷ୍ଟୋରେଜ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ପରେ ସେଠାରୁ କେନାଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ପାଣିକୁ କ୍ଷେତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚାଯିବ | ଏହିପରି ଏହି ମେସିନ କାମ କରିଥାଏ | ଏହା ଇନ୍ଧନ ବିନା ମେସିନ ଅଟେ, ଏଥିପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ | ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପ୍ରାୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ସାରିଲାଣି |

ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଲଗାଇବେ ମେସିନ :-

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ପୁଣିତ ସିଂ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସୁକମାରେ ମାତ୍ର ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ତିଆରି ହୋଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି | ଯଦିଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବହୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୧୮ ଲକ୍ଷର ଟର୍ବାଇନ ମେସିନକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୁଣିତ ସିଂ ନିଜେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଲଗାଇଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୁଣିତ ସିଂ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମୀ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ବହୁତ ସ୍ନେହ ଅଛି | ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଜର୍ମାନୀରୁ ଅନେକ ଅଫର ଆସିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ କେବଳ ନିଜ ଦେଶରେ କାମ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *