ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ : ହଠାତ କାରରେ ଯଦି ଜଳିବାକୁ ଲାଗୁଛି ଏହି ଲାଇଟ, ତା ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ବ୍ରେକ ଲଗାଇ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ପାର୍କିଙ୍ଗ,ନହେଲେ …ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କାର ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ନୋଟିସ କରିଥିବେ ଯେ ଏହାର ଅଲଗା ଅଲଗା ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ଫଙ୍କସନ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଇଣ୍ଡିକେଟର ଦିଆଯାଇଥାଏ, ଯାହା କାରର ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ଏବଂ ଷ୍ଟିଅରିଂ ମାଉଣ୍ଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ପାଖରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ଇଣ୍ଡିକେଟରଗୁଡିକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରଙ୍ଗରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଡ୍ରାଇଭରର ଧ୍ୟାନ ତୁରନ୍ତ ଏହା ଉପରକୁ ଯିବ | ଅନେକ ଥର କାରର ଏହି ପାର୍ଟ କିମ୍ବା ସିଷ୍ଟମରେ ସମସ୍ୟା ଆସିଲେ ଏହି ଇଣ୍ଡିକେଟର ଜଳିବାକୁ ଲାଗେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ କାର ତୁରନ୍ତ ସାଇଡକୁ ନେଇ ପାର୍କ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସଠିକ ଯାଞ୍ଚ ନ କରାଯାଇଛି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଷ୍ଟାର୍ଟ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ କାରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚେତାବନୀ ଇଣ୍ଡିକେଟର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ଟାୟାର ପ୍ରେସର ଚେତାବନୀ ଲାଇଟ :-

ଆଜିକାଲି କାରଗୁଡିକରେ ଟାୟାର ପ୍ରେସର ମନିଟରିଂ ସିଷ୍ଟମ ଦିଆଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଟାୟାରରେ ଏୟାର ପ୍ରେସର ଉପରେ ନଜର ରଖିଥାଏ | ଏହି ସିଷ୍ଟମ ସେନ୍ସର ସାହାଯ୍ୟରେ କାମ କରିଥାଏ | ଯଦି ଟାୟାରରେ ଏୟାର ପ୍ରେସର ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କାରର ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡରେ ଏକ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଇଣ୍ଡିକେଟର ଝଲସି ଉଠିଥାଏ | ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କାରର ଟାୟାର ପଙ୍କଚର ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଫାଟି ଯାଇପାରେ |

ଇଞ୍ଜିନ ଟେମ୍ପ୍ରେଚର ଚେତାବନୀ :-

ଏହା ଏକ ରେଡ କଲରର ଇଣ୍ଡିକେଟର ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଇଞ୍ଜିନର ଟେମ୍ପ୍ରେଚର ବଢିଲେ କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜିନରେ କୌଣସି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଆସିଲେ ଆକ୍ଟିଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ଚେତାବନୀ ଲାଇଟ ଜଳିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ କାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ |

ଇଞ୍ଜିନ ଚେତାବନୀ :-

ଏହା ଏକ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଇଣ୍ଡିକେଟର ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ସେତେବେଳେ ଲାଗେ ଯେତେବେଳେ ଇଞ୍ଜିନରେ କୌଣସି ବଡ ସମସ୍ୟା ହେବାକୁ ଲାଗେ କିମ୍ବା ଅଏଲ ପ୍ରେସର କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଅନେକଥର ଇଞ୍ଜିନ ଓଭର ହିଟିଙ୍ଗ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଇଣ୍ଡିକେଟର ଲାଇଟ ଲାଗିଥାଏ |

ଟ୍ରାକ୍ସନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ମାଲଫଙ୍କସନ :-

ଟ୍ରାକ୍ସନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ମାଲଫଙ୍କସନ କମଳା ରଙ୍ଗର ଇଣ୍ଡିକେଟର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସେହି ସମୟରେ ଜଳିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ କାରର ଟ୍ରାକ୍ସନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସିଷ୍ଟମ କାମ କରେନାହିଁ କିମ୍ବା ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *