କେବେ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଉଥିଲେ ଏହି ଭାରତୀୟ ମହିଳା, ଆଜି ନ୍ୟୁଜଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ପୋ-ଲି-ସ ଅଛନ୍ତି

କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ହୃଦୟରୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି, ସେମାନେ କେବେହେଲେ ହାରି ନଥାନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କୁ ସଫଳତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ | ପଞ୍ଜାବର ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରି ଦୁନିଆକୁ ଏହା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଯେ ଅସମ୍ଭବ କିଛି ନୁହେଁ |ତାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମନଦୀପ କୌର ସିଦ୍ଧୁ | ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପୋ-ଲି-ସ-ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଯାତ୍ରା ଏତେ ବି ସହଜ ନଥିଲା :-

କାହାଣୀର ସମାପ୍ତି ଶୁଣି ତାଙ୍କର ସଫଳତା ହେବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ପଞ୍ଜାବର ମାନସା ପାଖରେ ରହିଛି ତାଙ୍କ ଗାଁ କମାଲୁ | ସେଠାରୁ ସେ ପ୍ରଥମେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼କୁ ସିଫ୍ଟ ହେଲେ | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହେଲା | ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ହେଲେ | କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିବାରର କମାନ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ବଳରେ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିଲା | ୧୯୯୬ ରେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚାଲିଗଲେ |

ସେଠାରେ ଯାଇ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଅଧ୍ୟୟନ :-

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ମନଦୀପ ଅଧ୍ୟୟନ କଲେ | କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ସିଫ୍ଟ ହୋଇଗଲେ | ପ୍ରଥମେ ତ ସେଠାରେ ସେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କାମ କରୁଥିଲେ | ସେ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ | ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କଥା ପାଇଁ ରାଜି କରୁଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜର ଫୋନ ସେବା ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ତାଙ୍କର ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟ ଏତେ ଭଲ ନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ | ସେଥିରୁ ଶିଖିବାପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଥିଲା |

ତା’ପରେ ସେ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ :-

ସେ ୧୯୯୯ ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ | ଏଠାରେ ସେ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏଠାରେ ସେ YMCA women ଲଜରେ ରହୁଥିଲେ | ଏହା ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଥିଲା | ଯେଉଁଠାରେ ସେ ରାତିରେ ଏକ ରିସେପ୍ସନିଷ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲେ | ତାଙ୍କ ନାମ ଜନ ପେଗଲର, ସେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ |

ତାଙ୍କୁ ହିଁ ମାନୁଥିଲେ ନିଜର ବାପା :-

ପେଗଲରଙ୍କୁ ମନଦୀପ ନିଜର ‘କିୱି ପିତା’ କୁହନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସେ କାମରେ ଥକି ଯାଇ ଆସୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପେଗଲର ତାଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଗରମ ମିଲୋ ତିଆରି କରି ଦିଅନ୍ତି | ମନଦୀପଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦିନ କେମିତି କାଟିଲା ? ପେଗଲର ମନଦୀପଙ୍କୁ ନିଜ ପୋ-ଲି-ସ ଦିନର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଇଥାନ୍ତି |

ଦିନେ ପ୍ରକାଶ କଲେ ନିଜର ଇଚ୍ଛା :-

ଦିନେ ୫୨ ବର୍ଷିୟ ମନଦୀପ ପେଗଲରଙ୍କୁ ନିଜର ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୋ-ଲି-ସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ପେଗଲର ଏଥିରେ ଆଦୌ ସମୟ ନଷ୍ଟ କଲେ ନାହିଁ | ମନଦୀପ କୁହନ୍ତି, “ମୋର ମନେ ଅଛି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପୋଲିସରେ ବାହାର ଲୋକ ରହିବା ଏବଂ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ତାଙ୍କ ଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା |”

କିନ୍ତୁ ଏହା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା :-

ମନଦୀପଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ତାଙ୍କ ବାପାମା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ପୋଲିସରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ନିଜର ଓଜନ କମାଇଥିଲେ | କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କେଲେ | ୨୦୦୨ ରେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଆସିଗଲେ | ଏହାର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପୋଲିସଫୋର୍ସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି ସେ :-

ଯେତେବେଳେ ସେ ଫୋର୍ସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସିନିୟର କନଷ୍ଟେବଳ ଥିଲେ | ତା’ପରେ ସେ ପ୍ରମୋସନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ | କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇ ନଥିଲା | ସେ ଅନେକ ଥର ଆବେଦନ କରିଥିଲେ | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ସିନିୟର ସାର୍ଜଟ ଅଟନ୍ତି |ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି, ଯିଏକି ଏହି ପଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *