ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ପରେ ମୋବାଇଲରେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଭିଡିଓ ଦେଖୁଥିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ପିଲା, କରିଦେଲା ଭଉଣୀକୁ ବ-ଳା-ତ୍କାର

କରୋନା ଭାଇରସ କାରଣରୁ ପିଲାମାନେ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି | ଏହି ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସରେ ଅନେକ ସୁବିଧା ରହିଥିବାବେଳେ କିଛି କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଅଭିଭାବକମାନେ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ପାଇଁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଦେଇଦିଅନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଗେ ଯେ ସେ ଏଥିରେ ପଢୁଛି, କିନ୍ତୁ ସବୁ ପିଲା ଏପରି ନୁହଁନ୍ତି | ଅନେକଥର ସେ ଏହି ମୋବାଇଲର ଭୁଲ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି |

ଇଣ୍ଟରନେଟ ଏକ ବଡ ସ୍ଥାନ ଅଟେ | ଏଥିରେ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଉଭୟ ଜିନିଷ ରହିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ପିଲାଟି ଖରାପ ଜିନିଷ ଦେଖିବାକୁ ଲାଗେ, ତେବେ ଏହା ତାର ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗନଗର ଜିଲ୍ଲାର ରାୟସିଂହ ନଗରର ଏହି ମାମଲାକୁ ହିଁ ନିଅନ୍ତୁ | ଏଠାରେ ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ପରେ ପ-ର୍ଣ୍ଣ ଦେଖିଲା | ଏହାଦ୍ୱାରା ତାର ମନରେ ଏତେ ନକାରାତ୍ମକତାରେ ଭରିଗଲା ଯେ ସେ ନିଜର ୬ ବର୍ଷର ଭଉଣୀକୁ ହିଁ ବ-ଳା-ତ୍କା-ର କରିଦେଲା |

ବାପାମା ନିଜ ପୁଅକୁ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ପାଇଁ ନୂଆ ମୋବାଇଲ ଆଣି ଦେଇଥିଲେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପିଲାଟି ଅନଲାଇନ ପାଠପଢା ପରେ ସେଥିରେ ଲୁଛି ଛପି ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଭିଡିଓ ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଲା | ସେ ପ୍ରାୟତ ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବାହାରକୁ ଯିବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା | ସେ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ କରୁନଥିଲା ଏବଂ ଦିନସାରା ମୋବାଇଲ ଦେଖୁଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ବାପାମା ତାକୁ କିଛି କୁହନ୍ତି, ତା’ର ଉତ୍ତର ଦିଏ ଯେ ମୁଁ ପଢୁଛି | ଏପରିକି ରାତିରେ ଯେତେବେଳେ ବାପାମା ଶୋଇପଡୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଉଠି ଲୁଛି ଛୁଁପି ମୋବାଇଲରେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଭିଡିଓ ଦେଖୁଥିଲା |

ଏତେ ଅଧିକ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଭିଡିଓ ଦେଖିବାର ରେଜଲ୍ଟ ଏହା ହେଲା ଯେ ପିଲାଟିର ମନ ଖରାପ କଥାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଗଲା | ସେ ନିଜର ୬ ବର୍ଷର ଭଉଣୀ ସହିତ ହିଁ ବ-ଳା-ତ୍କା-ର କରିଦେଲା | ଘ-ଟ-ଣା ପରେ ପୋ-ଲି-ସ ପିଲାଟିକୁ ଗି-ର-ଫ କରି ଶିଶୁ ଉନ୍ନତି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇଦେଲା | ଏଠାରେ ପଚରାଉଚରା ସମୟରେ ସେ କହିଲା ଯେ ଅନଲାଇନ ପାଠପଢା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଗୋଟିଏ ଲିଙ୍କ ଆସିଥିଲା | ସେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କଲା, ସେତେବେଳେ ପ-ର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ ଖୋଲିଗଲା | ବାସ ଏହା ପରେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ସାଇଟକୁ ଯାଇ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଭିଡିଓ ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଲା |

ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ସେହି ସମସ୍ତ ବାପାମାଙ୍କ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଅଟେ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଦେଇ ଅସାବଧାନତା ହୋଇଯାନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତା’ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ | ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ସମୟରେ ତା ସହିତ ହିଁ ରୁହନ୍ତୁ | ତାକୁ କେବଳ ପାଠ ପଢା ପାଇଁ ହିଁ ମୋବାଇଲ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯେତେବେଳେ ସେ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରି ସାରିବ, ତ’ପରେ ତା’ର ହିଷ୍ଟ୍ରୀ ଚେକ କରନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଜଣାପଡ଼ିଯିବ ଯେ ସେ ମୋବାଇଲରେ କଣ କଣ କରୁଛି |

ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ଏକ ଭଲ ଆଣ୍ଟିଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ | ପାଠପଢା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ ଯେତେ ବେକାର ଆପକୁ ଡିଲିଟ କରନ୍ତୁ | ଅନେକ ଥର ଏହି ଆପଗୁଡିକର ବିଜ୍ଞାପନରେ ମଧ୍ୟ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ୱେବସାଇଟର ଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ | ପିଲାମାନଙ୍କର ଅନଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ କିଛି ଆପ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ | ଯେପରି ଆପଣ Covenant Eyes, Kids Place – Parental Control, Abeona – Parental Control & Device Monitor ଇତ୍ୟାଦିର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *