ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଦେବେ ୩୦୦୦ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ !

ମୋଦୀ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ଚଳାଉଛନ୍ତି, ଯାହାର ଲାଭ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଦେଖାବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯଦି ଆପଣ ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧିଙ୍କ ହିତାଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଅର୍ଥ ଅଟେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି କିସାନ ମହାନ ଯୋଜନା ଅଟେ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ୬୦ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପେନ୍ସନ ପାଇବା ନିୟମ ରହିଛି।

୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଯେକୌଣସି କୃଷକ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ଯାହାଙ୍କୁ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ମାସିକ ଅବଦାନ ପାଇଁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ମାସକୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ମାସକୁ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୩୬୦୦୦ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ ମିଳିବ। ଏଥିପାଇଁ ଅବଦାନ ମାସକୁ ୫୫ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୧ ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ପାଣ୍ଠିର ପରିଚାଳନା ଭାରତର ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ଦ୍ୱାରା ହେଉଛି।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କିପରି ପାଇବେ:-

କୃଷକ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ପ୍ରାନ୍ତ କୃଷକମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ୨ ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଜମି ଚାଷ ଅଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୪୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୫୫ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ମାସିକ ଅବଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଏହି ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

ଯଦି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ମାସିକ ଅବଦାନ ୫୫ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୬୬୦ ଟଙ୍କା ହେବ। ଯଦି ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାସକୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଖାତାରେ ଯେତିକି ଅବଦାନ କୃଷକ ଦେଇଥିବା, ତା ସହିତ ସମାନ ସହଯୋଗ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପିଏମ୍ କିଶାନ ଆକାଉଣ୍ଟ ରେ କରିବେ। ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅବଦାନ ୫୫ ଟଙ୍କା ଅଛି, ତେବେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ୫୫ ଟଙ୍କା ଯୋଗଦାନ କରିବେ। ୧୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ୨୧୧୨୯୪୧ କୃଷକ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ସେଥିରୁ ୪୨୪୪୪୬ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ସହିତ ହରିୟାଣା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପଞ୍ଜିକରଣ ସହ ରାଜ୍ୟରେ ୧ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ବିହାରରେ ୩୧୦୮୬୪, ୟୁପିରେ ୨୫୦୯୩୯, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ୨୪୯୩୭୨ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ୨.୩୯୭୫ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ହୋଇଛି।

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ:-

ପେନସନ୍ ଯୋଜନାର ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ ଖସ୍ରା-ଖାଟାଉନିର ଏକ କପି ନେବାକୁ ପଡିବ। ୨ଟି ଫଟୋ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୁକ୍ ଖାତାର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଲଗା କୌଣସି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ କିସାନ ପେନ୍ସନ୍ ୟୁନିକ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ କାର୍ଡ ତିଆରି ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *