କ’ଣ କରୋନା ଭାଇରସ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଡ଼ନୀ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲାଣି ? ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ବଡ ଖୁଲାସା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା

ଖତରନାକ କରୋନା ଭାଇରସର ଆବିର୍ଭାବ ଭାରତର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପୁଣିଥରେ ଦେଖାଗଲାଣି | ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହା ସାମାନ୍ୟ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଭାଇରସ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଅନୁମାନ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଗୋଟିଏ ନୂତନ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ନୋଭାଲ କରୋନା ଭାଇରସ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି |

କରୋନା ଭାଇରସ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଡନୀକୁ କରୁଛି ପ୍ରଭାବିତ :-

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରଭାବ ହୃଦ‌ରୋଗ କିମ୍ବା ଲଙ୍ଗ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି | ଏହା ମଧ୍ୟରେ, ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବ ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ ଏହା ସେମାନଙ୍କ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବା, ଅଳ୍ପକାଳୀନ କିଡନୀ କ୍ଷତିର ବିପଦ ରହିଛି |

ଅଳ୍ପକାଳୀନ କିଡନୀ କ୍ଷତି କିଛି ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା କିଛି ଦିନରେ ଅଚାନକ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ରକ୍ତରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଜମା ହେବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ପାଇଁ ଶରୀରରେ ସଠିକ ପରିମାଣର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ରଖିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ | ରକ୍ତରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଜମା ହେବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତର ରାସାୟନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଭଳି ମସ୍ତିଷ୍କ, ହୃଦୟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ |

କିଡନୀ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ :-

ଫୋର୍ଟିସ ହସ୍ପିଟାଲ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ଜଡିତ ଦୀପକ କାଲରା INS କୁ କହିଛନ୍ତି, ” କିଡ଼ନୀ ସେହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ସଂକ୍ରମଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ୧୦-୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ କିଡନୀ କ୍ଷତି କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ ” |

କ୍ଲିନିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ ଆମେରିକାନ ସୋସାଇଟି ଅଫ ନେଫ୍ରୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବା ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁର ଅଧିକ ବିପଦ ସହିତ ଜଡିତ ଜଣାପଡିଛି |

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ କିଡନୀ କ୍ଷତି ବିନା ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ କି ସ୍ଵଳ୍ପକାଳୀନ କିଡନୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ଦେଖାଯାଇଛି | ବାଲାଜୀ ଆକ୍ସନ ମେଡିକାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ରାଜେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, “କୋଭିଡ -୧୯ ର ଆକ୍ରମଣ ସିଧାସଳଖ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସେହି ଭାଇରସ ଜନିତ ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଯୋଡ଼ିଥାଏ |”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *