ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ: କୋହଲିଙ୍କୁ ପରାଜୟର ଡର…? ଶେଷ ଓଭରରେ ରୋହିତ ସମ୍ଭାଳିଲେ ଅଧିନାୟକତ୍ଵ

ଟି-୨୦ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୮ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ୧୮୬ ରନ୍ ପଛରେ ପକାଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଶେଷ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖରଖିଥିଲେ। ମ୍ୟାଚରେ ଏପରି ଅନେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ, ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ସହଜରେ ଜିତିଯିବ। ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଓଭର ସୁଦ୍ଧା ଦଳ ସହଜରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିଲା। ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ।

ଉଭୟ ଚତୁର୍ଥ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୬୫ରନର ପାର୍ଟନରସିପ କରିଥିଲେ। ବେୟାରଷ୍ଟୋ ୧୫ତମ ଓଭରର ପଞ୍ଚମ ବଲରେ ରାହୁଲ ଚହରଙ୍କ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ କିଛି ସମୟ ପରେ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲେ। ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଆଉଟ ହେବା ମ୍ୟାଚର ଟର୍ନିଂ ପଏଣ୍ଟ ଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ଚମତ୍କାର ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ, ବିରାଟ କୋହଲି ଇଂଲଣ୍ଡର ୧୬ ଓଭର ଶେଷ ହେବା ପରେ ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ କହିଥିଲେଯେ, ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ସାମାନ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଆସିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଚାହୁଁ ନଥିଲେଯେ, ସେ ଆଘାତରେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରନ୍ତୁ। କୋହଲି କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରି ଯିବା ଏକ ଭଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଟେ।

କୋହଲିଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ରୋହିତ ଏକ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ୧୬ତମ ଓଭର ଶାର୍ଦ୍ଧୁଲ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ବୋଲିଂ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ଶାର୍ଦ୍ଧୁଲ ଠାକୁରଙ୍କୁ କିଛି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଲରେ ଶାର୍ଦ୍ଧୁଲ ଠାକୁର ଇଏନ୍ ମର୍ଗାନଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରାଇଥିଲେ। ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଏହି ଦୁଇଟି ଓଭରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ମାର୍ଗନଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯିବା ପରେ ହିଁ ଇଂରାଜୀ ଦଳ ପାଇଁ ଖରାପ ହୋଇଗଲା। ଏହା ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ହାର୍ଦ୍ଦିକ ୧୭ତମ ଓଭର ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ଓଭର ପୂର୍ବରୁ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା। ସେହି ଓଭରରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଶେଷ ବଲରେ ସେମ କୁରେନଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ।

ଏହାପରେ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବଢାଇଥିଲେ। ଶେଷ ଓଭରରେ ସେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁରଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ଲାଗୁଥିଲାଯେ, ସେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତାଇଦେବେ। କିନ୍ତୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ପାର ପାଇଯିବ ସହଜ ନଥିଲା। ରୋହିତ ମଝିରେ ମଝିରେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହି ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୮ରନରେ ଜିତିଯାଇ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ସିରିଜରେ ୨-୨ ସମାନ କରିଥିଲା। ଏଥିସହ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଓ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *