ରାମଦେବଙ୍କ ଏହି କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଝ-ଟ-କା,ଗତ ୪ ଦିନରେ ହେଲା ଏତେ କ୍ଷତି,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ରୁଚି ସୋୟାର ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗତ କିଛି ଦିନ ଭଲ ନଥିଲା | ଏହି ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଚାରୋଟି ବାଣିଜ୍ୟ ଦିନରେ ରୁଚି ସୋୟାର ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ବଡ କ୍ଷତି ହୋଇଛି |

ବାସ୍ତବରେ, ଗତ ସୋମବାର ଠାରୁ ହିଁ ରୁଚି ସୋୟାର ସେୟାରରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ବିଏସଇ ଇଣ୍ଡେକ୍ସକୁ ଦେଖାଗଲେ ତ ରୁଚି ସୋୟାର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଯେଉଁ ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ ୭୧୫ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଥିଲା, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୮୦ ଟଙ୍କା ତଳେ ରହିଛି | ସପ୍ତାହର ଚତୁର୍ଥ ବାଣିଜ୍ୟ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରୁଚି ସୋୟାର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ ୨.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୬୭୫.୧୦ ଟଙ୍କାର ସ୍ତରକୁ ଆସିଯାଇଛି |

କହିବାର ଅର୍ଥ ଏହା ଯେ କେବଳ ଚାରିଟି ବାଣିଜ୍ୟ ଦିନରେ ସେୟାର ପିଛା ୪୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି | ଅର୍ଥାତ ନିବେଶକଙ୍କୁ ସେୟାର ପିଛା ହିସାବରେ ୪୦ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି | ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ଷତି ଆନ୍ତ-ବାଣିଜ୍ୟ କରୁଥିବା ନିବେଶକଙ୍କୁ ହୋଇଥାଏ |

ରୁଚି ସୋୟାର ମାର୍କେଟ କ୍ୟାପିଟାଲ ପୁଣି ଥରେ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ତଳକୁ ଆସିଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ, ବିଏସଇ ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ରୁଚି ସୋୟାର ମାର୍କେଟ କ୍ୟାପିଟାଲ ୧୯,୯୭୨.୨୩ କୋଟିକୁ ଆସିଯାଇଛି | ଗତ ୫୨ ସପ୍ତାହ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ରୁଚି ସୋୟାର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧା ହୋଇଯାଇଛି | ଜୁନ ୨୯, ୨୦୨୦ ରେ ରୁଚି ସୋୟାର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ ୧୫୩୫ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଥିଲା |

ସେୟାର ବଜାରରେ ଲଗାତାର ୫ ଦିନରେ ହ୍ରାସ :-

ଦେଶର ସେୟାର ବଜାରରେ ଲଗାତାର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଦେଇଛି | ବମ୍ବେ ସେୟାର ବଜାରର ସେନ୍ସେକ୍ସରେ ବଡ ଓଜନ ରଖୁଥିବା ଇନଫୋସିସ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଲିମିଟେଡ ଏବଂ ଟିସିଏସ ଭଳି କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ହ୍ରାସ ଦ୍ୱାରା ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫୮୫ ଅଙ୍କ ହ୍ରାସ ପାଇଛି |

ଦିନର କାରବାର ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଥିବା BSE ସେନ୍ସେକ୍ସ, ବାଣିଜ୍ୟର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଲାଭକୁ ହରାଇଦେଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହା ଗତ ଦିନ ତୁଳନାରେ ୫୮୫.୧୦ ପଏଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ୧.୧୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ୪୯,୨୧୬.୫୨ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହେଲା | ଏହି ଭଳି ନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (NSE)ର ନିଫ୍ଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ମଧ୍ୟ ୧୬୩.୪୫ ପଏଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ୧.୧୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୪,୫୫୭.୮୫ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହେଲା |

ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ :-

ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ନିବେଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ରହିଛି | କରୋନା ବଢୁଥିବା ମାମଲା କାରଣରୁ ଶିଳ୍ପ ବ୍ୟବସାୟର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଉନ୍ନତି ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା, ତାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ଡର ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *