ସାବଧାନ : ଭାରତରେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ସୁପରବଗ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଗାମୀ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ

ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ର ପୁନ ବୃଦ୍ଧି ମାମଲା ଗୋଟିଏ ପଟେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଚିନ୍ତାରେ ରଖିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବିଷୟରେ ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଉ ଏକ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବୌଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଆଣ୍ଡାମାନଦିପ ଚାରିପାଖରେ ‘କ୍ୟାଣ୍ଡିଡା ଆରିସ’ ନାମକ ଏକ ସୁପରବଗ ମିଳିଛି, ଯାହା ଆଧାରରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଡ. ଅନୁରାଧା ଚୌଧରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଟିମ ଆଣ୍ଡାମାନଦ୍ଵିପ ଗୋଷ୍ଠୀର ଚାରିପାଖରୁ ଜଳ ଏବଂ ମାଟିର ୪୮ଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହି ନମୁନାଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ସୁପରବଗ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି ଏହି ସୁପରବଗକୁ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯାହା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମଲ୍ଟିଡ୍ରଗ୍-ପ୍ରତିରୋଧୀ ଏହି ସୁପରବଗ୍:-

ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସୁପରବଗ୍ ମଲ୍ଟିଡ୍ରଗ୍-ପ୍ରତିରୋଧୀ ହୋଇପାରେ। ସରଳ ଶବ୍ଦରେ ବୁଝାଇବା, ତେବେ ମଲ୍ଟିଡ୍ରଗ୍-ପ୍ରତିରୋଧୀ ହେବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ, ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡେ ନାହିଁ। ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମାଇକ୍ରୋ ଅର୍ଗାନଜୀବ ଗୁରୁତର ହେମୋରାଜିକ୍ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଏହା ସହିତ, ଯେଉଁ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାଥେଟର, ଫିଡିଂ ଟ୍ୟୁବ୍ କିମ୍ବା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଟ୍ୟୁବ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୁପରବଗ୍ ଉତ୍ପନ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ହେଉଥିବା ଜ୍ୱର ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପୂର୍ବରୁ ସାଧାରଣ ଉପରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ଯେହେତୁ କୌଣସି ଔଷଧ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ କରେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଲକ୍ଷଣ ଆହୁରି ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ କ୍ଷତ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ଗଭୀର ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚର୍ମରେ ବଞ୍ଚିପାରେ। ରକ୍ତ ସ୍ରୋତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଗମ୍ଭୀର ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେପସିସ୍ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ ସେପସିସ୍ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି।

ବର୍ଷ ୨୦୦୯ରେ, ଜାପାନରେ ଏହି ଫଙ୍ଗସରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟାର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖିସାରିଛନ୍ତି। ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସାଂଘାତିକ ହେବାକୁ ଲାଗେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *