ନି-ରୀହ ଉପରେ ଅ-ତ୍ୟାଚା-ର : ଆପଣ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖି କୁହନ୍ତୁ,ଏଠାରେ ପଶୁ କିଏ ? କେମିତି ମଣିଷମାନେ ହାତୀକୁ …

ନି-ରୀହ ଉପରେ ଅ-ତ୍ୟାଚା-ର :-

ବର୍ତ୍ତମାନ ତ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ପ୍ରକୃତ ପଶୁ କିଏ, ମଣିଷ ନା ପଶୁ ? କେଉଁଠି କେହି ଚିତାବାଘକୁ ମା-ରିଦେଉଛି, ତାର ମାଂ-ସ ଖା-ଇଯାଉଛି | କେଉଁଠାରେ ଗ-ର୍ଭବ-ତୀ ହାତୀକୁ ବିସ୍ଫୋ-ରକ ଦ୍ୱାରା ମା-ରି ଦିଆଯାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଆଉ ଏକ ଘ-ଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଆମଠାରୁ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଇଥାଏ ? ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏଥିରେ ବହୁତ ମଣିଷ ଭିଡ ହୋଇ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ପଛରେ ଚି-ତ୍କାର କରି ଦୌ-ଡୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି |

ଆ-ଇଏ-ଫଏ-ସ ଅଫିସର ସେୟାର କଲେ ଭିଡିଓ :-

ସୁଧା ରାମେନ ଯିଏକି ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ ଆ-ଇଏ-ଫଏ-ସ ଅଫିସର ଅଟନ୍ତି | ସେ ଏହି ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ନି-ଶବ୍ଦ, ଏଠାରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଯେ ଏଠାରେ ପଶୁ କିଏ ‘ | ଏହି ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ ଯେ ରାତିର ଅନ୍ଧକାରରେ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ଯାଉଛି | ସେ ଦୌଡୁଛି | ପଛରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯାଉଛି | ସେମାନେ ତା ପଛେ ପଛେ ଦୌଡୁଛନ୍ତି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଜଣାପଡି ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଭିଡିଓଟି କେଉଁ ସ୍ଥାନର ଅଟେ |

ତାର ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି :-

ସେ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଭଳି ନୁହେଁ | ପଶୁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସୀମା ଜାଣିଛନ୍ତି | କଥା ଯେତେବେଳେ ହାତୀ ଉପରକୁ ଆସେ, ତେବେ ସେମାନେ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଯାନ୍ତି, ଯେଉଁ ରାସ୍ତାରେ ସେମାନଙ୍କର ପିଢ଼ି ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ବା-ଧା ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି |

ଯେମିତିକି ଲୋକମାନେ ସଚେ-ତନ ହେବେ :-

ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଭିଡିଓ ଏହି କାରଣରୁ ସେୟାର କରାଯାଇଥାଏ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ, ତାହା ଜାଣିବା ଉଚିତ | ଲୋକମାନେ ଯେତେବେଳେ ସଚେ-ତନ ରହିବେ, ସେତେବେଳେ ହିଁ ସେମାନେ ନିଜ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେ-ତନ କରିପାରିବେ |

କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଖରାପ ଲାଗିଲା :-

ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ :-

ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିଜର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହା ଶିଖାଇବା ଉଚିତ ଯେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ କିଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ମାନବିକତା ଅଛି କି ନାହିଁ ?

ବେ-ମାରୀ ମାନ-ସିକ-ତା ଲୋକମାନେ :-

ଏହି ଭିଡିଓରୁ ସତରେ ସାଧାରଣ ଜନତାକୁ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ପୃଥିବୀ କେବଳ ଆମର ନୁହେଁ | ପଶୁମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅଟେ | ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା ଦରକାର | ଶବ୍ଦ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସେମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ଦିଅନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ଏହି ଭିଡିଓ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କର ମତ କ’ଣ ?

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *