ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଜନ୍ମ ନେଲା ‘ମତ୍ସ୍ୟ-ମାନବ’, ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହିଁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ବିରଳ ରୋଗର କାରଣ

ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଗୋଟିଏ ଜଳପରୀ ଭଳି ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଲା, ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ସେ ଅଧିକ ସମୟ ଜୀବିତ ରହିପାରିଲା ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଏହି ବିରଳ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ସେହି ଶିଶୁର ପରିବାର ଏବଂ ଡାକ୍ତର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ | କାରଣ ଏହା ଏକ ବିରଳ ରୋଗ ଥିଲା, ଯାହା ୧୦ ଲକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏଥିରେ ଶିଶୁର ଅଧା ଶରୀର ମଣିଷର ଏବଂ ଅଧା ଶରୀର ମାଛ ଆକାରର ହୋଇଥାଏ | ଏହାକୁ ମରମେଡ଼ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ କୁହାଯାଏ | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ମତ୍ସ୍ୟ-ମାନବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି |

ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅବସ୍ଥିତ ପେଟଲାବୁର୍ଜ ମ୍ୟାଟରନୀଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ଶିଶୁଟି ଜନ୍ମ ହେଲା | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ମରମେଡ଼ ବେବି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ ଜଳପରୀ ଭଳି ପିଲା | ଅଧା ମଣିଷ ଏବଂ ଅଧା ମାଛ | କିନ୍ତୁ ଏହି ପିଲା କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ହିଁ ଜୀବିତ ରହିଲା |କାରଣ ତାକୁ ଜନ୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିରଳ ରୋଗ ଥିଲା, ଯାହାକୁ ମରମେଡ଼ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ କୁହାଯାଏ |

ମରମେଡ଼ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ କାରଣରୁ ଶିଶୁର ଉପର ଅଂଶ ତ ମଣିଷ ପରି ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ତଳ ଅଂଶଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇପାରେନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ ତଳ ଅଂଶ ମାଛର ଲାଞ୍ଜ ପରି ଦେଖାଯାଏ | ଅର୍ଥାତ ମାଛର ଡେଣା ପରି ଦେଖାଯାଇଥାଏ |

ମରମେଡ଼ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମକୁ ସାଇରେନୋମେଲିଆ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଶିଶୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଜନ୍ମ ପରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ହିଁ ଜୀବିତ ରହିଥିଲା | ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ଯାଞ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜଣାପଡିଲା ନାହିଁ ଯେ ପିଲାଟି ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛି |

ମରମେଡ଼ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ କିମ୍ବା ସାଇରେନୋମେଲିଆ ସେତେବେଳେ ହୋଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ବାପାମାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜେନେଟିକ ଡ଼ିସଅର୍ଡର ଥାଏ କିମ୍ବା ପରିବେଶ କାରଣରୁ ଜିନରେ କୌଣସି ଅଭାବ ହୋଇଥାଏ | ସାଧାରଣତ ଏପରି ସେତେବେଳେ ହୋଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମଣିଷଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମଣିଷ ପାଖକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନ ପହଁଞ୍ଚି ନଥାଏ | କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ପ୍ରଣାଳୀ କିମ୍ବା ରକ୍ତବାହୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିକଶିତ ହୋଇନଥାଏ |

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁର ଦୁଇ ଗୋଡର ହାଡ ନଥିଲା | ତାର ଶରୀରର ତଳ ଅଂଶରେ ଥିବା ହାଡ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲା | ତାର ଲିଙ୍ଗ ନିଖୋଜ ଥିଲା | ପେଟର ଅନେକ ଅଙ୍ଗ ନିଖୋଜ ଥିଲା | ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିଲା | ପେଲଭିସ ଏବଂ ଦୁଇଟି କିଡନୀ ମଧ୍ୟ ନିଖୋଜ ଥିଲା | NCBI ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପିଲାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏମାନେ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରହିନଥାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *