୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମେୟର ହୋଇଗଲା ଏହି ଝିଅ, ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଜା-ରି କଲା ଏପରି ନୋଟିସ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଖେଳନା ସହିତ ଖେଳୁଥିଲୁ | ନିଜର ଦୁଇ ଚକିଆ ସାଇକେଲ ମଧ୍ୟ ଠିକ ଭାବରେ ଚଳାଇ ପାରନ୍ତିନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୮ ବର୍ଷର ଏକ ଏପରି ଝିଅ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ମେୟର ହୋଇନଥିଲେ, ବରଂ ସେ ପୁରା ସହରକୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ଚଳାଇଲେ |

ଆମେ ଏଠାରେ ଯେଉଁ ଝିଅ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ନାମ ଇଶିତା ଜାଜୋରିଆ | ୮ ବର୍ଷୀୟ ଇଶିତା ଜୟପୁରର ରାମରାଜ ପୁର କଲୋନୀରେ ରୁହନ୍ତି | ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ନାମ ଓମପ୍ରକାଶ ଜାଜୋରିଆ ଅଟେ | ଇଶିତା ଜଣେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଝିଅ ଅଟେ | ସେ କଥା କହିପାରେ ନାହିଁ | ତାଙ୍କୁ ଏକ ବି-ରଳ ରୋ-ଗ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ଜୀ-ବନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜିଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ |

Google

ଯେପରି ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା | ଏହି ଅବସରରେ ଅନେକ ଲୋକ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ସ୍ପେଶାଲ ଫିଲ କରାଇଲେ | ଏପରି କିଛି ୮ ବର୍ଷୀୟ ଇଶିତାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି | ସେ ଜୟପୁରର ମେୟର ହୋଇଗଲେ | ତେବେ ସେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନର ହିଁ ମେୟର ହୋଇଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ସହରର ମେୟର ମୁନେଶ ଗୁରଜର ଇଶିତାଙ୍କୁ ଜୟପୁର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ ହେରିଟେଜର ଏକ ଦିନିଆ ମେୟର କରିଥିଲେ |

ଜୟପୁରର ମାହାପୋୖର ମୁନେଶ ଗୁରଜର ଇଶିତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ସେ ତାଙ୍କର ପାଠପଢାର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବହନ କରନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଇଶିତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗତବର୍ଷ ଜଣା ପଡିଥିଲା | ଇଶିତାଙ୍କ ବାପା ଗରିବ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଝିଅର ପାଠପଢା ସହିତ ଚିକିତ୍ସାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରୁନଥିଲେ | ତେଣୁ ମେୟର ଇଶିତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରି ତାଙ୍କର ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |

‘ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ’ରେ ଇଶିତାଙ୍କୁ ସ୍ପେଶାଲ ଫିଲ କରାଇବା ପାଇଁ ମୁନେଶ ଗୁରଜର ୮ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ଏକ ଦିନିଆ ମେୟର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ | ଇଶିତା ମେୟର ହେବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଏକ ନୋଟ ଜାରି କରିଦେଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ଲକ୍ଷ ସହରକୁ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିବା |

Google

ଇଶିତାଙ୍କର ଏହି ଭାବନାକୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି | ୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ତାର ନିଜ ସହରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଅଛି | ଏହା ବହୁତ ଭଲ କଥା ଅଟେ | ଏହାସହିତ ଇଶିତା ଅ-ର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଜୟପୁରର ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଉ | ଗୋଟିଏ ଦିନର ମେୟର ହେବାର ଇଶିତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚମ-ତ୍କାର ଥିଲା | ଏହି ଜିନିଷ ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ସତରେ ମେୟର ହେବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *