ମାଆ ଓ ଝିଅ ଏକା ସହିତ ପାଇଲେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ । ପଢନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସଫଳତାର କାହାଣୀ

ମାଆ ଓ ଝିଅଙ୍କର ଗୋଟିଏ ମାସ ଭିତରେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଲାଗିବା ଏକ ସଂଯୋଗରୁ କମ ନୁହେଁ । ତାଙ୍କର ସଫଳତାର ଚର୍ଚ୍ଚା ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଅଟେ । ଏକ ଛୋଟ ଗ୍ରାମର ରୀତା ନିଜର ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କଲେ ଓ ଏହାସହ ନିଜର ଝିଅକୁ ବି ପାଠ ପଢ଼ାଇ ଆ-ତ୍ମନି-ର୍ଭର ବନାଇଲେ । ମାଆ- ଝିଅ ଏକାସହ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ହାସଲ କରି ମହିଳା ସଶ-କ୍ତିକ-ରଣର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି

ଗଲୋଡ଼ କ୍ଷେତ୍ରର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ନାରାର ଗ୍ରାମ ଜ୍ୟାନାରେ ରହୁଥିବା ରିତା କୁମାରୀ ଓ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶିବାନୀ ଏକାସହ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ରିତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁନୀଲ କୁମାରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ଟିଜିଟି ଆର୍ଟସ ଆକାରରେ ହେଇଛି । ଝିଅ ଶିବାନୀଙ୍କ ଚୟନ ଆଇଟିବିପିରେ ହୋଇଛି । ଶିବାନୀଙ୍କୁ ଏହି ମାସ ଦେଶର ସେବା କରିବାକୁ ମୌକା ମିଳିଛି। ଶିବାନୀ ବିଏସସି କରିଛନ୍ତି ଓ ବିଏଡ଼ର ଅନ୍ତିମ ସେମିଷ୍ଟାର ଚାଲୁଛି ।

Google

ଦେଶ ସେବାର ପ୍ରେରଣା ଶିବାନୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିଲା । ତାଙ୍କର ଜେଜେବାପା ସେ-ନାରେ ଥିଲେ । ପ୍ରଦେଶରେ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଗ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଦ ଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଶିବାନୀଙ୍କ ଚୟନ ହୋଇଥିଲା ।

ଶିବାନୀ କହିଥିଲେ, ଗ୍ରାମୀଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ-ନାରେ ଏବେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଳ୍ପ ଝିଅ ରହିଛନ୍ତି । ଦେଶ ସେବା କରିବାରେ ଅଲଗା ମଜା ରହିଥାଏ । ରିତା ଲାଇବ୍ରେରୀ ସାଇନ୍ସରେ ସ୍ନାତକ ଓ ହିନ୍ଦୀରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ରିତା ଟେଟ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପାସ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ରିତାଙ୍କୁ 20 ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

Google

ରିତା ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ସଚେତ ଥିଲେ କି, ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ବେରୋଜଗାରୀର ଯେପରି ସାମ୍ନା ନହେବାକୁ ପଡେ । ମାଆ ଓ ଝିଅଙ୍କ ଏକାସହ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ମିଳିବାସହ ସେମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *