ଖୁସି ଖବର : ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ତିନୋଟି କିସ୍ତିର ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର ଅଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ମଧ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯିବ | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ସଂସଦରେ ଏହି କଥାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସଂସଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଭତ୍ତାର ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଜୁଲାଇ 2021 ରେ ମିଳିଯିବ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ତିନୋଟି କିସ୍ତିକୁ ଅଟକାଇ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୦,ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୧, ୨୦୨୧ ର କିସ୍ତି ସାମିଲ ଅଛି |

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୬୫ ଲକ୍ଷ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ | ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାର କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ, ବାକି ତିନୋଟି କିସ୍ତିର ପୁନଃସ୍ଥାପିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ |

ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ସଂସଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାର ତିନୋଟି କିସ୍ତି ନ ଦେଇଥିବାରୁ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୩୭,୫୩୦.୦୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ବେତନର ୧୭% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ମିଳିଥାଏ |

ଏହା ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ ରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ ରେ ଏଥିରେ ସଂଶୋଧନ ହେବାର ଥିଲା | ତେବେ କରୋନା କାରଣରୁ ଏଥିରେ ସଂଶୋଧନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ | ଗତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ଚାରି ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢ଼ାଇ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *