ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ଏହି ହ୍ରଦ ଖୋଲିପାରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନର ରହସ୍ୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ହ୍ରଦ ବିଷୟରେ

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମେରିକୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସି ନାସା, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ନିଜର ପର୍ସେଭେରାନ୍ସ ରୋଭର ମାଧ୍ୟମରେ ଲାଲ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଜୀବନର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି, ଅନ୍ୟ ପଟେ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ଏକ ହ୍ରଦ ମାଧ୍ୟମରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ରାୟଟର୍ସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିଶେଷ ହ୍ରଦ ତୁର୍କୀର ରହିଛି |

ନାସା କହିଛି ଯେ ତୁର୍କୀର ସାଲଡା ହ୍ରଦରୁ ମିଳିଥିବା ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ପଥର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟର ପାଖରେ ମିଳିଥିବା ପଥର ସହିତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମିଶୁଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଥିବା ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟର ହିଁ ସେହି ସ୍ଥାନ ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ନାସାର ପର୍ସେଭେରାନ୍ସ ରୋଭରର ଲଣ୍ଡିଙ୍ଗ କରାଯାଇଛି | ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟର ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ପାଣି ଥିଲା |

ରାୟଟର୍ସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଲଡା ହ୍ରଦରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଥିବା ଜୀବନକୁ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ | ନାସାର ଅଧିକାରୀ ଥୋମସ ଜରବଚେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ବୁଝିବାପାଇଁ ସାଲଡା ହ୍ରଦ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେରିକା ଏବଂ ତୁର୍କୀର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ୨୦୧୯ ରେ ହିଁ ସାଲଡା ହ୍ରଦର କିଛି ଅଂଶ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ | ନୀଳ ପାଣି ଏବଂ ଧଳା ବିଚ କାରଣରୁ ସାଲଡା ହ୍ରଦକୁ ତୁର୍କୀର ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସାଲଡା ହ୍ରଦର ପଙ୍କରୁ ମିଳିଥିବା କାର୍ବୋନାଟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ତୁଳନା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମିଳୁଥିବା ପଥର ସହିତ କରିବେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସାଲଡା ସାଲଡା ହ୍ରଦର ସୃଷ୍ଟି ବଡ଼ ଆକାରର ପାହାଡ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବସ ସାହାଯ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *