ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହେବ ନୌସେନାର ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, DRDO କୁ ମିଳିଲା ଏହି ବଡ ସଫଳତା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

INS କରଞ୍ଜ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ହିଁ ଦେଶ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ସୋମବାର ରାତିରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ପ୍ରପଲସନ (AIP) ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଅନ୍ତିମ ପରୀକ୍ଷଣ କଲା ଯାହା, ​​ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସଫଳ ରହିଲା |

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ପ୍ରପଲସନ (AIP) ସେହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଟେ, ଯାହା ସମୁଦ୍ର ତଳେ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥାଏ | AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ନନ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅପରେଟ କରିପାରନ୍ତି | ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ ଡିଜେଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ପ୍ରପଲସନ ସିଷ୍ଟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ | AIP ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ପାଣି ତଳେ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଣ-ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଅମ୍ଳଜାନ ବିନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ବୁଡ଼ାଜାହାଜଗୁଡ଼ିକର ଡିଜେଲ-ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ AIP ଫିଟ ହୋଇଥିବା ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ନିଜ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଆସିବାକୁ ପଡେନାହିଁ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ତଳେ ରହିପାରିବେ | AIP ରୁ ସଜ୍ଜିତ ବୁଡ଼ାଜାହାଜଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ SSP ଭାବରେ କରାଯାଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କି କ୍ଲାସିକ ଡିଜେଲ ଆକ୍ରମଣର ବୁଡ଼ାଜାହାଜଗୁଡିକ SSK ସିରିଜ ଅଧୀନରେ ରହିଥାଏ |

ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଇଞ୍ଜିନର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖିବା ପାଇଁ ଜାହାଜର ରିଆକ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଲଗାତାର କୁଲିଂ ପମ୍ପର ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ଶବ୍ଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ | ସେହିପରି AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଏକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ ସେପରି କୌଣସି ଶବ୍ଦ ହୋଇନଥାଏ | ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବ |

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୩ର ଆଖପାଖ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଅପଗ୍ରେଡ଼ ସମୟରେ AIP ସହିତ ନିଜର ସମସ୍ତ କଲଭାରୀ କ୍ଲାସର ଅଣ-ଆଣବିକ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ସଜାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି | ୧୬୧୫ ଟନର କଲଭାରୀ କ୍ଲାସର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ Mazagon Dockyards Limited ଦ୍ୱାରା ଫ୍ରେଞ୍ଚ ନାଭାଲ ଗ୍ରୁପର ସହଯୋଗରେ ତିଆରି କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଯାହା ସ୍କର୍ପିନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଡିଜାଇନ ଅଟେ |

କେବଳ ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଚୀନ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ରୁଷ ସମେତ ଦୁନିଆଁର ଦଶଟି ଦେଶ ପାଖରେ ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନ AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରହିଛି | DRDO ର ଏହି ସଫଳତା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମାମଲାରେ ଭାରତର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ | DRDO ର AIP ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଫସଫୋରିକ ​​ଏସିଡ ଫ୍ଲ୍ୟୁଲ ସେଲ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅଟେ ଏବଂ ଶେଷ ଦୁଇଟି କଲଭାରୀ କ୍ଲାସ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କରାଯିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *