ନା କୋଚିଙ୍ଗ ନା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ, ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ପଢି ପଢି IAS ବନିଲେ ଅନୁକୃତି,ଶୁଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସଫଳତାର ଟିପ୍ସ

ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଯୁବକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜେ ନିଜେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଠିନ କାମକୁ ସହଜ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ନିଜ ପ୍ରତିଭାକୁ ଦେଖାଇଥାନ୍ତି | ଏହିପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ଅଧିକାରୀ ଅନୁକୃତି ଶର୍ମା | ଜୟପୁରର ଅନୁକୃତି ଶର୍ମା ନା କୋଚିଙ୍ଗରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି ନା କୌଣସି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ IAS ହୋଇ ନିଜର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି |

ଯେଉଁଠାରେ ଆଜିର ଯୁଗରେ ସଂଘ ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗ ଅର୍ଥାତ UPSC ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯୁବ ବିଭାଗ ହଜାର ହଜାର ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି କୋଚିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥାନ୍ତି, ସେହିପରି ଅନୁକୃତି ଶର୍ମା କେବଳ ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ, କାରଣ ଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରି ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କେହି ଅଛି, ତେବେ ତାହା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅର୍ଥାତ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ଚାକିରୀ | ଏଥିରେ ଟଙ୍କା, ଖ୍ୟାତି, ସ୍ଥିତି ଏବଂ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସହିତ ସବୁକିଛି ଅଛି | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ କଥା ତ ଏହା ଯେ ଦେଶର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାକୁ କ୍ଳିଅର କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୁଏନାହିଁ | ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଆପଣ କ୍ଳିଅର ମଧ୍ୟ କରିବାପରେ ଭଲ ମାର୍କ ପାଇ IAS ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ଅଟେ |

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସାରାଦେଶରେ ହଜାର ହଜାର କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରହିଛି | ଯେଉଁଥିରେ ହଜାରରୁ ନେଇ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫି ନିଆଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଅନୁକୃତି କେବଳ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ କେବଳ ସଫଳତା ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ନିକଟରେ ଗୋଟିଏ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ସମୟରେ ଅନୁକୃତି ୟୁପିଏସସିର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସହଜ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ସ ଦେଇଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଟିପ୍ସ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ |

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାର ଅଭ୍ୟର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁକୃତିଙ୍କ ଟିପ୍ସ :-

୧. ଆପଣଙ୍କ ଉତ୍ତର ଏକ ଖବରକାଗଜର ଖବର ପରି ହେବା ଉଚିତ |

୨. ସେଥିରେ ଟାଇଟଲ, ସବ ଟାଇଟଲ, ବୁଲେଟ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ସାରାଂଶ କିମ୍ବା ହାଇଲାଇଟ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

୩. ଯେପରିକି କପି ଯାଞ୍ଚକାରୀମାନଙ୍କ ନଜର ତୁରନ୍ତ ସାରାଂଶ କିମ୍ବା ହାଇଲାଇଟ ଏବଂ ବୁଲେଟ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ଉପରେ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନେ ତାକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ |

୪. ପ୍ରଶ୍ନରେ ଯାହା ପଚରାଯାଇଥିବ, କେବଳ ସେହି ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ଆଧାର କରି ନିଜର ଉତ୍ତର ଲେଖନ୍ତୁ |

୫. ଉତ୍ତରକୁ ଅଧିକ ବୁଲେଇ ବଙ୍କେଇ ଲେଖିବା ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ଉଚିତ |

୬. ପ୍ରଶ୍ନରେ ଯେଉଁ କଥା ପଚରାଯାଇଛି, ତାର ସିଧା ଏବଂ ସଠିକ ଉତ୍ତର ଲେଖନ୍ତୁ |

୭. ଯଦି ପ୍ରଶ୍ନ ଦୁଇଟି ଭାଗରେ ଅଛି, ତେବେ ତାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରି ହିଁ ଲେଖନ୍ତୁ |

୮. ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଚିତ୍ର, ଉଦାହରଣ, ଫ୍ଲୋଚାର୍ଟ ଇତ୍ୟାଦିର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

୯. ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ସହିତ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ଉଦ୍ଧୃତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଦିଅନ୍ତୁ |

୧୦. ସର୍ବଦା ଟପ୍ପର ପରି ଲେଖିବାର ଶୈଳୀକୁ ଶିଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ |

୧୧. ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ UPSC ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବେ |

୧୨. ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *