କୋଭିଡ ଆର୍ମ କ’ଣ ? ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟୀକା ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କର ହେଉଛି ଅସୁବିଧା, ଏପରି ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣ

କରୋନା ଭାଇରସ ପରି ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀର ଆରମ୍ଭ ସହିତ ହିଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଭାଇରସର ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଜଟିଳତାକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରୁ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ କରୋନା ଟୀକା ବିକଶିତ କରାଯାଇଥିଲା | ସାରା ଦୁନିଆଁରେ ଟୀକାକରଣର ରୋଲଆଉଟ ସହିତ ହିଁ ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶାନ୍ତିରେ ଅଛନ୍ତି | ତେବେ ଟୀକା ଦିଆଯିବା ପରେ ଏହାର ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଏହି ସନ୍ଦେହଗୁଡିକରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହେଉଛି ଟୀକାକରଣ ପରେ କୋଭିଡ ଆର୍ମ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ପ୍ରକୃତରେ କୋଭିଡ ଆର୍ମ କ’ଣ ଅଟେ ଏବଂ କିପରି ଆପଣ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ସାବଧାନ ରହିପାରିବେ |

ଯଦି ଆପଣ କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକା ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ବାହୁରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେହି ସ୍ଥାନର ଚାରିପାଖରେ ଫୁଲା ସହିତ ଚର୍ମରେ ଦାଗ ପଡିଯାଉଛି, ତେବେ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କଠାରେ ‘କୋଭିଡ ଆର୍ମ’ ବିକଶିତ ହେଉଛି | ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନସନ ଅନୁଯାୟୀ, ‘କୋଭିଡ ଆର୍ମ’ ରାଶି ସହିତ ସେହି ଜାଗା ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ମେଡିକାଲ ଟର୍ମରେ ଏହି ଅବସ୍ଥାକୁ ଡର୍ମାଲ ହାଇପରସେନ୍ସିଟିଭିଟି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସ୍ୱରୂପ ଦେଖାଯାଏ |

ଯେଉଁ ବାହୁରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଟିକା ଲଗାଯାଇଥାଏ, ସେଠାରେ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟର ସଂକେତ ଆପଣଙ୍କୁ ଟୀକା ନେବାପରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ ଆର୍ମର କିଛି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଚର୍ମ ଲାଲ ହୋଇଯିବା, ଫୁଲିଯିବା ଏବଂ ଟୀକା ନେବାର ଆଠ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଦିନ ପରେ ସେହି ସ୍ଥାନ ପାଖରେ ଚର୍ମ କୋମଳ ହୋଇଯିବା |

ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, COVID Arm ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ | ମୋଡର୍ନା ଟୀକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣର ଡାଟାର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ଆର୍ମର ସମସ୍ୟା ଚାରି କିମ୍ବା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

“COVID Arm” କୁ ଟିକା ପାଇଁ ଅନିଷ୍ଟହୀନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା କିଛି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଅଛି ଯେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରୁ COVID ଟିକାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବା କାରଣରୁ ଏପରି ହୋଇଥାଏ |

ତେବେ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀର କରୋନା ଟୀକା ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ ଆର୍ମର ମାମଲା ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ ମିଳିଛି | ଏହାର ଅଧିକାଂଶ COVID-19 ଟୀକାର ଏପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *