ଭାରତକୁ ନେଇ ଚୀନର ମନୋଭାବରେ କାହିଁକି ଆସିଲା ସକାରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଜାଣନ୍ତୁ ତିନୋଟି ବଡ କାରଣ

ଭାରତକୁ ନେଇ ଚୀନ‌ର ଭାଷା ଅଚାନକ ବଦଳି ଯାଇଛି | ଭାରତକୁ ନେଇ ତାର ମନୋଭାବରେ ନରମତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଚୀନ ରବିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଆମର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଅଟେ | ଆମେ ପରସ୍ପର ପ୍ରତି ବିପଦ କିମ୍ବା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ନୁହଁନ୍ତି | ଦୁଇ ଦେଶ ପରସ୍ପରକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଚୀନ କହିଛି ଯେ ଏକ ଭଲ ପରିବେଶରେ ସକ୍ଷମ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରି ସୀମା ବିବାଦ ସମେତ ସମସ୍ତ ମତଭେଦକୁ ଦୂର କରି ସହଯୋଗକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା | ଚୀନ ଏବଂ ଭାରତ ମିଶି ମଲ୍ଟି ପୋଲାର ଦୁନିଆର ବିକାଶ କରିପାରିବେ | ତେବେ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ନିଜର ଲମ୍ବା ଜବାବରେ ୱାଙ୍ଗ ଚୀନ ସେନାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଚୀନ ଭାଷାରେ ଏହି କୋମଳତାର ମହାନ ସ୍ୱାର୍ଥ କ’ଣ ରହିଛି | ଅଚାନକ ଭାରତକୁ ନେଇ ଚୀନ‌ର ମନୋଭାବରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାହିଁକି ଆସିଛି ? ଚୀନ‌ର ଏହି ମନୋଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ବଡ କାରଣ କ’ଣ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନର ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ |

କାରଣ ନମ୍ବର -1 :-

ଚୀନର ଆକ୍ରୋଶ ହିଁ ହେଲା ତାର ବଡ ଦୁର୍ବଳତା :-

ପ୍ରୋ. ହର୍ଷ ପନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ‌ର ଆକ୍ରୋଶ ହିଁ ତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ବଳତା ହୋଇଗଲା | ବାସ୍ତବରେ, ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ନିଜର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇପଡିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ସହିତ ସିଧା ଶତ୍ରୁତା କରିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ତାର ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ଆକ୍ରୋଶ କାରଣରୁ ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ସହିତ ତିକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ ଚାଲିଛି | ଏହା ସହିତ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଏବଂ ତାଇୱାନକୁ ନେଇ ତାର ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି | ଲଦାଖରେ ସୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଏନକାଉଣ୍ଟର କାରଣରୁ ଚୀନ‌ର ଭାରତ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଚୀନ ଅଧିକ ଶତ୍ରୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ କମ ବନ୍ଧୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ନିଜର ଆକ୍ରୋଶ କାରଣରୁ ସେ ସାରା ଦୁନିଆରୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛି |

କାରଣ ନମ୍ବର – ୨ :-

ସଫଳ ହେଲା ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ କରୋନା କୂଟନୀତି :-

ପ୍ରୋ. ପନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସଫଳ କରୋନା କୂଟନୀତି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ‌ର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି | ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କରୋନା କୂଟନୀତିକୁ ଦୁନିଆ ଲୁହା ବୋଲି କହିଛି | ବାସ୍ତବରେ ଦୁନିଆରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରସାର ଭାରତର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରଶଂସା ହେଲା | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି | ଜାତିସଂଘ କହିଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଭାରତରୁ କିଛି ଶିଖିବା ଉଚିତ | ଜାତିସଂଘ ଭାରତକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛି | ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୃଢ ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି | ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା | ସାରା ଦୁନିଆରେ ଭାରତର ଛବି ଏକ ଉଦାରବାଦୀ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ, ସକ୍ଷମ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷ ଦେଶ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇ ଆସିଥିଲା | ଭାରତର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ମଜବୁତ ହୋଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ ଉପରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ଭାରତ ଏବଂ ଏହାର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଚାପ ରହିଛି |

କାରଣ ନମ୍ବର – ୩ :-

ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ବଡ କାରଣ :-

ପ୍ରୋ. ପନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବୋର୍ଡ ହୋଇଥିବାରୁ ସମ୍ପର୍କ ଏହି ନରମ ହେବାର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ଅଟେ | ନିକଟରେ ପେଣ୍ଟାଗନ‌ରୁ ଜାରି ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନୀତିରେ ଚୀନ‌କୁ ବଡ ବିରୋଧୀ କୁହାଯାଇଛି | ତେବେ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଉପରେ ନିଜ ଅଭିଭାଷଣରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ଚୀନ‌କୁ ଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବୋଲି କହିଛି | ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ସହମତ ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ ନିଜର ସାମରିକ ଆଧୁନିକୀକରଣରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର, ଭାରତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ତାଇୱାନକୁ ନେଇ ଚୀନ ଆମେରିକାକୁ ସିଧା ଟକ୍କର ଦେଉଛି | ଚୀନ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନୌସେନା ଠିଆ କରିଦେଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକାର ଚୀନ ସହିତ ମାନବ ଅଧିକାର, ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି, ଆର୍ଥନୀତିକ ନୀତି ସମେତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିବାଦ ରହିଛି | ତେଣୁ ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ପୁରା ଧ୍ୟାନ ହଂକଂ ଏବଂ ତାଇୱାନ ଉପରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *