ବର୍ଷକର ପିଲାକୁ ପେଟରେ ବାନ୍ଧି ଅଟୋ ଚଳାନ୍ତି ମା, ଜୀବନର ଲ-ଢେ-ଇ ସହିତ ଏମିତି ଲଢୁଛନ୍ତି ତାରା

ମହାପ୍ରାଣ କବିବର ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ନୀରାଲାଙ୍କର ଏକ କବିତା ଅଛି, ” ବହ ତୋଡତି ପଥର, ଦେଖା ମେନେ ଉସେ ଇଲ୍ଲାହାବାଦ କେ ପଥ ପର, ବହ ତୋଡତି ପଥର”। ଏହି କବିତାର ଅର୍ଥକୁ ବୁଝାଉଥିବା ଜଣେ ମହିଳା, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଛତିଶଗଡର ଅମ୍ବିକାପୁର ସହରରେ ସଡକ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ଯେକ ଦିନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ତାରା ପ୍ରଜାପତି ନାମକ ଏହି ମହିଳାଙ୍କର ସାହାସ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁରୁଷ ଲୋକଙ୍କର ଶକ୍ତି ଓ ସାମର୍ଥ୍ୟ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ମହିଳା ନିଜର କୋଳରେ ନିଜର ଏକ ବର୍ଷର ପିଲାକୁ ନିଜର ପେଟରେ ବାନ୍ଧି ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାନ୍ତି। ମହିଳା ଦିବସ ଦିନ ଏମିତି କାହାଣୀ ଜୀବନ ପାଇଁ ସଂ-ଘ-ର୍ଷ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ଯେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ।

ଖାସ କଥା ହେଉଛିକି ଯଦି ଏହି ସହରରେ ତାରା ପ୍ରଜାପତି ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଆସେ କି ସେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି। ସେ ନିଜର ପିଲାକୁ କୋଳରେ ନେଇ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାଇ କାମ କରନ୍ତି।

ଏହି କାମ ଆଦୌ ସହଜ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏମିତିରେ ସେ ନିଜର କାମ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପିଲାର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପାଣିର ବୋତଲ ସହିତ ଖାଇବାର ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସାଥୀରେ ରଖନ୍ତି। କୁହନ୍ତିକି ଯାହଁ ଚାହ ହେ, ବାହାଁ ରାହ ହେ ଓ ମଣିଷ ଯଦି ଚାହିଁବ ତେବେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କାମ କରାଯାଇପାରିବ।

ଅଭାବଗ୍ରସ୍ତ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବ ପାଇଁ ତାରା ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାନ୍ତି। ତାର ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢିଛନ୍ତି। ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଟଙ୍କାର ପରିବାର ସ୍ଥିତି ଠିକ ନଥିଲା। କୌଣସି ପ୍ରକାର ଟଙ୍କାର ସ୍ଵାମୀ ଅଟୋ ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ। ପରିବାରର ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଲେ ଓ ଅଟୋଚାଳକ ହୋଇଗଲେ।

ତାରା ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସେ ବହୁତ ଗରିବ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ପିଲାଙ୍କର ଦେଖରଖ ପାଇଁ କେହି ନାହାନ୍ତି। ପେଟ ପାଳିବା ପାଇଁ ସେ ଅଟୋ ଚଳାଇଥାନ୍ତି। ପରିବାର ସ୍ଥିତି ଠିକ ନାହିଁ ଓ ଠିକ ଭାବରେ ଚାଲିପାରୁ ସେଥିପାଇଁ ଅଟୋ ଚଳାଏ। ମୁଁ ମୋର ସ୍ଵାମୀଙ୍କ ସହିତ ପରିବାର ଦାୟିତ୍ଵ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଛୋଟ-ମୋଟ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଏନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *