ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାକଘରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି,ତା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଏପ୍ରିଲ ୧ ଠାରୁ ଆପଣ ୪ ଗୁଣ ଫାଇଦା ପାଇ ପାରିବେ

ଯଦି ଡାକଘରେ ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଅଛି, ତେବେ ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୨୧ ଠାରୁ ଆପଣ ତା’ଠାରୁ ୪ ଗୁଣ ଅଧିକ ରାଶି ଉଠାଇପାରିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନରେ ସଂଚୟ ଖାତାରୁ ପ୍ରତିବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ସୀମା ହେଉଛି ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ |

୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବେ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ସୁବିଧା :-

ବାସ୍ତବରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସହିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଡାକରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଜିଡିଏସ ଶାଖାରେ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରୁ ପ୍ରତିବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ସୀମାକୁ ୫,୦୦୦ ରୁ ୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ :-

ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସୁବିଧା ମିଳିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂଚୟ ଖାତାରେ ଡାକଘର ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୪ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦେଉଛି | ଯେତେବେଳେକି ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଧ ହାରରେ ହ୍ରାସ କରୁଛି, ସେହିପରି ଏସବିଆଇ ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରେ ବାର୍ଷିକ ୨.୭୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେଉଛି |

ଏହି ନିୟମ ମଧ୍ୟ ହେବ ଲାଗୁ :-

୫୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନଗଦ ଜମା ସ୍ୱୀକାର ନାହିଁ :-

ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେକୌଣସି ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଗୋଟିଏ ଖାତାରେ ୫୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନଗଦ ଜମା କାରବାର ସ୍ୱୀକାର କରିବନାହିଁ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିପିଏଫ/ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଚୟ ଯୋଜନା/ମାସିକ ଆୟ ଯୋଜନା/କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର/ଏନଏସସି ଯୋଜନା ଆରବିଏସଟି ସିବିଏସ ଆପରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥାଏ |ଏହି ଖାତାରେ ଜମା ରାଶି କେବଳ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଫର୍ମ କିମ୍ବା ଚେକ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ସ୍ୱୀକାର କରାଯିବ |

କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ପାଇଁ ପଠାଯିବ ନାହିଁ ଚେକ :-

ଯେକୌଣସି କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା POSP (ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ସେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କ) ଚେକକୁ ଚେକ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକାର କରାଯିବ |

ଅନ୍ୟ ଶାଖାରୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ :-

କୌଣସି ଅନ୍ୟ ଶାଖାରୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଖାତାରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନଗଦ କାରବାରର ଅନୁମତି ମିଳିବନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *