ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ : ଏଠାରେ ମିଳିଲା ‘ସୁନାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ପାହାଡ’, ମାଲାମାଲ ହେବାପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଧାଇଁଲେ

ମଧ୍ୟ ଆଫ୍ରିକାର କଙ୍ଗୋରେ ଏକ ନୁଆଁ ପାହାଡ ବିଷୟରେ ଜଣାପଡିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୬୦ ରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନରେ ସୁନା ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ରାଏଟର୍ସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପାହାଡ ବିଷୟରେ ଜଣାପଡିଲା, ସେତେବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଗ୍ରାମବାସୀ ସୁନା ବାହାର କରିବାପାଇଁ ଦୌଡ଼ିଥିଲେ |

କଙ୍ଗୋ ପାହାଡ଼ରୁ ସୁନା ଖୋଳିବାର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଯାଇଛି | ଟ୍ୱିଟରରେ ସାମ୍ବାଦିକ ଅହମ୍ମଦ ଅଲଗୋହବରୀ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି କଙ୍ଗୋ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସୁନାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ପାହାଡ ପାଇଲେ |

ସୁନା ପର୍ବତ ପାଇବାର ଏହି ଘଟଣା କଙ୍ଗୋର କିଭୁ ପ୍ରୋଭିନ୍ସରୁ ଆସିଛି | ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶାଳ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଖଣି ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି।

ସୁନା ପାହାଡ ମିଳିବାର ଏହି ଘଟଣା କଙ୍ଗୋର କିବୁ ପ୍ରୋଭିନ୍ସର ଅଟେ | ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭରି ଭିଡ ପରେ ମାଇନିଂରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା |

କଙ୍ଗୋରେ ସୁନା ଖଣି ବହୁତ ସାଧାରଣ ଅଟେ | ଦେଶର ଅନେକ ଜାଗାରେ ସୁନା ରହିଛି | ସେହିପରି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇନିଂରେ ତତ୍କାଳ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେପରିକି ଖଣି ଗୁଡିକର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପରେ ହିଁ ସେମାନେ ମାଇନିଂ କରିପାରିବେ |

ରାଏଟର୍ସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କଙ୍ଗୋରେ ସୁନା ଖୋଳିବାର ପ୍ରକୃତ ଆକଳନ ସଠିକ ଭାବରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କଙ୍ଗୋର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସାହାଯ୍ୟରେ ବହୁ ପରିମାଣର ସୁନାର ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *