କ୍ରିକେଟ ପରେ ପଶୁପାଳନରେ ମଧ୍ୟ ଟପ ହେଲେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ, ହେଲେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୋପାଳକ

କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସର କ୍ୟାପଟେନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏବଂ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫିନିସର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପଶୁପାଳକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି | ଧୋନୀଙ୍କୁ ବିରସା କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଭାରତର ପଶୁପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୋପାଳକର ଆଖ୍ୟା ମିଳିଛି |

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ୪୩ ଏକରର ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ପନିପରିବା, ଫଳ ଚାଷ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି | ଶନିବାର ଦିନ ବିରସା କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲୁଥିବା ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରାଦେଶିକ ଏଗ୍ରୋଟେକ କିସାନ ମେଳାରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ସ୍ୱରୂପ ସ୍ମୃତି ଚିହ୍ନ ଏବଂ ସାଲ ଦିଆଗଲା, ଯାହାକୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି କୁନାଲ ଗୌରବ ସ୍ୱୀକାର କଲେ |

ରାଞ୍ଚିର କାଙ୍କେ ସ୍ଥିତ ବିରସା କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରାଦେଶିକ କୃଷି ମେଳା ଏବଂ ଏଗ୍ରୋଟେକ କିସାନ ମେଳା ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଏଥିରେ ପଶୁମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷରୁ ଦୁଇଟି ପ୍ରଜାତିର ଗାଈ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କ୍ରସ ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗାଈଟି ସାହିୱାଲ ପ୍ରଜାତିର ଥିଲା | ଏହି ଗାଈଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୩୫ ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମେଳାରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଫ୍ରିଜୟନ ପ୍ରଜାତି ସହିତ ସାହିୱାଲ ପ୍ରଜାତିର ଗାଈ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କର ବାଛୁରୀ ଏବଂ ଷଣ୍ଢକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା | ତେବେ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗାଈ ଏବଂ ବଳଦ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ | ୬ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମଣ୍ଡଳୀ ବିଜେତାମାନଙ୍କୁ ବାଛିଥିଲେ | ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗାଈର ଶାରୀରିକ ସରଂଚନା, କ୍ଷୀରର କ୍ଷମତା ଇତ୍ୟାଦି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା | ପଶୁ-ପକ୍ଷୀ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଉଦଘାଟନ ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମହାଟୋ କଲେ | ଆୟୋଜକମାନେ ଧୋନୀଙ୍କ ଗାଈକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପଶୁପାଳକର ସମ୍ମାନ ଦେଲେ |

ଗାଈ ସେବା କରୁଥିବା ବିହାରର ମନେରର ବାସିନ୍ଦା ହରେନ୍ଦ୍ର ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନୀ ଯେତେବେଳେ ବି ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମକୁ ଆସନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଗାଈର ବାଛୁରୀକୁ ନିଜ କୋଳରେ ନେଇ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଫ୍ରିଜିୟନ ପ୍ରଜାତିର ଗାଈ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩୫ ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର ଧୋନୀଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ |

ରାଞ୍ଚି ସ୍ଥିତ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ଅଲଗା ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦୪ ଟି ଗାଈ ଅଛନ୍ତି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗିର, ଫ୍ରିଜିୟନ ଏବଂ ସାହିୱାଲ ପ୍ରଜାତିର ଗାଈ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଗାଈମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିର ଗାଈ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *