ଏହି ଅଭ୍ୟାସ କାରଣରୁ କୋଟିପତି ହୋଇଗଲା ଭିକାରୀ, ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ କଥା ହେବା କରିଦେଲେ ବନ୍ଦ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘ-ଟ-ଣା

କୁହାଯାଏ ଯେ ମଦର ନିଶା ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଭଲ ଭଲ ଲୋକଙ୍କର ଘରକୁ ବ-ର୍ବା-ଦ କରିଦେଇଥାଏ | ଏପରିକି କୋଟିପତିକୁ ଭିକାରି କରିଦିଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହରର ଇନ୍ଦୋର ବାୟର ଛକର ଏହି ମାମ-ଲାକୁ ହିଁ ଦେଖିନିଅନ୍ତୁ | ଏଠାରେ କାଲ୍କା ମାତା ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ବସି ଭିକ ମାଗୁଥିବା ରମେଶ ଯାଦବ ଜଣେ କୋଟିପତି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଖରାପ ପିଇବାର ନି-ଶା ତାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଲା |

ବାସ୍ତବରେ ଇନ୍ଦୋର ବାସିନ୍ଦା ରମେଶ ଯାଦବଙ୍କ ପାଖରେ କୋଟି କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ବଙ୍ଗଳା, ଗାଡି ଓ ଫ୍ଲାଟ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ରୋଜଗାରର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉତ୍ସ ନ ଥିବାରୁ ସେ ମ-ଦ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ବସି ଭିକ ମାଗନ୍ତି | ନିକଟରେ ରମେଶଙ୍କ କାହାଣୀ ସେତେବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲା, ​​ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଦୀନବନ୍ଧୁ ପୁନର୍ବାସ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଖୋଜା ଗଲା | ଏହି ସମୟରେ ସେ ପଞ୍ଜାବର ରୋଡବଂଶୀ ଧର୍ମଶାଳାରେ ଲାଗିଥିବା ଗୋଟିଏ ଶିବିରରେ ରହୁଛନ୍ତି |

Google

ଏଠାରେ ଥିବା ଶିବିରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୯ ଜଣ ଲୋକ ଏପରି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭିକ ମାଗି ଜୀ-ବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି | ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କିଛି ନା କିଛି ନି-ଶାର ଶି-କାର ଅଟନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଏପରି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଇଂରାଜୀ ଉନ୍ନତମାନର ଅଟେ | ସେହିପରି କିଛି ଲୋକ ତ ଲକ୍ଷପତି ଏବଂ କୋଟିପତି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି | ରମେଶ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଏପତି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି, ଯିଏକି କୋଟିପତି ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି |

ପରମ ପୂଜ୍ୟ ରକ୍ଷକ ଆଦିନାଥ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଏଜୁକେସନ ସୋସାଇଟି ପ୍ରବେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ହେଡ ରୁପାଲି ଜୈନ ଯେତେବେଳେ ରମେଶ ଯାଦବଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁ ସୂଚନା ବାହାର କଲେ, ସେତେବେଳେ ସତ ଜାଣି ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ହୋସ୍ ଉଡିଗଲା। ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ରମେଶଙ୍କ ଘରେ ଭଣଜା,ଭାଇ ଏବଂ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ରମେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି। ରମେଶ ତ ନିଜେ ନିଜର ମ-ଦ୍ୟପା-ନ ନି-ଶା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଉ-ଦ୍ଧାର କମିଟିର ଟିମ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଗଲେ, ସେତେବେଳେ ପରିବାର ଲୋକ ପୁରା କାହାଣୀ କହିଥିଲେ।

Google

ଟିମ ଦେଖିଲା ଯେ ରମେଶଙ୍କର ଏକ ବଙ୍ଗଳା ଅଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟର ଅଟେ। ଏହି ବଙ୍ଗଳାର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଠରୀରେ ସମସ୍ତ ସୁଖ ସୁବିଧା ରହିଛି | ବିଶେଷକରି ଇଣ୍ଟିରିୟର ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା ଯେ ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ସେହିପରି ଘରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ସାମଗ୍ରୀ, ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଆସବାବପତ୍ର ବ୍ୟତୀତ କାର ମଧ୍ୟ ଥିଲା | ରମେଶଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ-ଦର ଖରାପ ନି-ଶା କାରଣରୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ରମେଶଙ୍କର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ସମାଜରେ ବଦନାମ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ରମେଶ ତାଙ୍କର ମ-ଦ୍ୟପା-ନ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଆପଣେଇ ନେବେ |

ରମେଶଙ୍କର ମ-ଦ ନି-ଶା କାରଣରୁ ହିଁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ବାସ ଏହି କାରଣରୁ ହିଁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ମନ୍ଦିର ସାମନାରେ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *