ମହିଳାଙ୍କ କାନରେ ଥିଲା ଖାସ ରୋଗ, ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ହୋଇଥାଏ ଏହି ରୋଗ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ରୋଗ ବିଷୟରେ

ରୋଗ ଯଦି ବିଳମ୍ବରେ ଜଣାପଡେ, ତେବେ ତାହା ଆହୁରି ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଯାଏ | ଏହିପରି କିଛି ହୋଇଛି ନ୍ୟୁୟର୍କର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ, ଯାହାକୁ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ସେ ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ଜାଣିଲେ | ବାସ୍ତବରେ ଏହି ରୋଗକୁ ଟର୍କୀ ଇୟର କୁହାଯାଏ, ଯାହାକି ଟିବି କିମ୍ବା ଟ୍ୟୁବରକ୍ୟୁଲୋସିସ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ | ଟିବିରେ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନଥାଏ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷ-ତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ମହିଳାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଏହା ହେଲା | ମହିଳାଙ୍କ କାନରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଲା ​​ଏବଂ ସେ ଆପଲ ଜେଲି ପରି ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ତ୍ୱଚାରେ ଟିବି ହୋଇଛି ବୋଲି ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜଣାପଡିଲା | ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ କାନ ଫୁଲି ଯାଉଥିଲା ଏବଂ ତାହା ନିଜ ସାଇଜଠାରୁ ବହୁତ ବଡ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କାନର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇ ଆପଲ ଜେଲି ପରି ହୋଇଗଲା | ଏହି ରୋଗରେ ତ୍ୱଚା ଲାଲ ହେବା ସହିତ ହିଁ ତାହା କଠୋର ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଜାମା ଡର୍ମାଟୋଲୋଜି ପତ୍ରିକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ରେ ଏହି ରି-ପୋ-ର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି |

ଏହି ରି-ପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ କାନରେ ଏହି ରୋଗର ସଂକ୍ରମଣ ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ସମୟ ସହିତ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଲା ଏବଂ କାନ ଫୁଲି ଲାଲ ଏବଂ ହାଲକା ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ହୋଇଗଲା | ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ କାନରେ ସେହି ଘା ଥିଲା, ଯାହା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଏହା ହେଲା ଯେ କାନରୁ ଗନ୍ଧଯୁକ୍ତ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲା |

Google

୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ଚିକିତ୍ସା :-

ମହିଳାଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଯେତେବେଳେ ଟର୍କୀ ଇୟର ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜଣାପଡିଲା, ସେତେବେଳେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଚିକିତ୍ସା କରିବାପାଇଁ କ୍ଲିନିକ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଥମେ ଦୁଇମାସ ଏବଂ ପରେ ସାତ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚାରିଟି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ଔଷଧକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରି ଦୁଇଟି କରାଯାଇଥିଲା | ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିକିତ୍ସା କାରଣରୁ ତାଙ୍କର କାନର ସଂକ୍ରମଣ ଭଲ ହୋଇଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ଚିକିତ୍ସାକୁ ଆଗକୁ ଜାରି ରଖିନଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହି ରୋଗ ଭଲ ହେଲାନାହିଁ ଏବଂ ତାହା କାନକୁ ବହୁତ ଖରାପ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା |

ଦଶ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୫ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହୋଇଥାଏ ଏହି ରୋଗ :-

ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ହିଁ ତ୍ୱଚାରେ ଟିଭି ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମ ଟ୍ୟୁବରକ୍ୟୁଲୋସିସ କୁହାଯାଇଥାଏ | ଏପରି ଅବସ୍ଥା ବହୁତ କମ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ବିସିଜିର ଟିକା ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଟିବି ହୋଇଯାଏ | ୨୦୧୬ ମସିହାର କେସ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଇନ ଡର୍ମାଟୋଲୋଜି ଅନୁଯାୟୀ, ଟୀକା ନେଇଥିବା ପ୍ରତି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୫ ଜଣ ଲୋକ ହିଁ ଏହି ରୋଗର ଶି-କାର ହୋଇଥାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *