ରାଗରେ ଗର୍ଜିଲେ ରାହାଣେ, ପିଚକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଲେ କଡା ଜବାବ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଉପ-କ୍ୟାପଟେନ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟିକେ କ୍ରୋ-ଧି-ତ ଥିବାର ଦେଖାଦେଇଥିଲେ | ସେ ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ପିଚକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି | ରାହାଣେ ଦେଶରେ ସ୍ପିନରମାନଙ୍କୁ ପିଚ‌ର ସମାଲୋଚନାକୁ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ନ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି |

ରାହାଣେ ଅନଲାଇନ ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଦେଶରେ ଥିବା ଡ୍ୟାମ ପିଚ (ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ) ବିପକ୍ଷରେ କେବେ କିଛି କହିନାହୁଁ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମକୁ ଏଠାରେ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଧୀର ବୋଲିଂର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ୱିକେଟର ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ |

ଭାରତୀୟ ଉପ-କ୍ୟାପଟେନ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋତେ ଲାଗୁଛି ଯେ ୱିକେଟ (ପିଚ) ଚେନ୍ନାଇରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଭଳି ହେବ, ଯାହା ଉପରେ ସ୍ପିନରମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ | ହଁ, ଗୋଲାପୀ ବଲରୁ କିଛି ଫରକ ପଡିଲା ଏବଂ ଯାହା ନାଲି ବଲ ଅପେକ୍ଷା ପିଚରେ ଟପା ଖାଇବା ପରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସୁଥିଲା | ଆମକୁ ଏହା ସହିତ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ବସାଇବାକୁ ପଡିଲା | ଏହି ପିଚ ମଧ୍ୟ ଗତ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ ପରି ହିଁ ହେବ |’

ରାହାଣେ ଟିକେ କ୍ରୋଧିତ ସ୍ୱରରେ କହିଲେ, ‘ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ପିଚକୁ ନେଇ ଖରାପ କହୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଦିଅ | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଯାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ପିଚକୁ ନେଇ କେହି କିଛି ବି କୁହନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନେ ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ କୌଶଳକୁ ନେଇ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ମୋତେ ଲାଗୁନାହିଁ ଯେ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |’

ରାହାଣେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆପଣ ଦେଖନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଯାଉ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ୱିକେଟରେ ବହୁତ ନମ୍ର ହୋଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ପିଚରେ ଘାସ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ବଲ ଅସାଧାରଣ ଷ୍ଟାଇଲରେ ବାଉନ୍ସ ହୁଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଚ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଯାଏ କିନ୍ତୁ ଆମେ କେବେ ବି ଏହା ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିନାହୁଁ |’

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସ୍ପିନରଙ୍କ ସହାୟକ ପିଚ‌ରେ ଖେଳନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ବଲର ଦିଗ ଅନୁଯାୟୀ ଖେଳିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଯଦି ବଲ‌ ଅଧିକ ଘୁରି ବୁଲୁଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିନଥାଏ | ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଉନାହୁଁ, ଉଭୟ ଟିମ ପଡ଼ିଆରେ ନିଜର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବାକୁ ଚାହିଁବେ |’

ଭାରତୀୟ ଉପ-କ୍ୟାପଟେନ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ପିଚ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ଦେଖାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଏହା କିପରି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି | ଆମେ ଟିମ ଭାବରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ସମ୍ମାନ କରିଥାଉ | ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଭଲ ଖେଳିଲେ ଏବଂ ଆମେ ତା’ପରର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭଲ ରହିଲୁ |’

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *