CSIR ଦେଲା ବଡ ଚେତାବନୀ : କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ, ବହୁତ ଖତରନାକ ହୋଇପାରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାମଲା ବଢିଚାଲିଛି | କାଉନସିଲ ଅଫ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ସିଏସଆଇଆର) ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶେଖର ସି ମାଣ୍ଡେ ରବିବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ସଙ୍କଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆସିଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ହେବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାର ନିରନ୍ତର ସହଯୋଗ ସହିତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଜୈବିକ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ସହିତ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ମଧ୍ୟ ଅତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ | ଏଭଳି ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ସାରା ମାନବତା ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ମାଣ୍ଡେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେଣ୍ଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆରଜିସିବି) ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଡିଜିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବିଷୟ କୋଭିଡ -19 ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଥିଲା |

ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ହାସଲ କରିବା ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଅଛି ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାଇରସ ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ହାତ ସଫା କରିବା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ | ସେ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷର ଭାବକୁ ନେଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆସିଯାଏ, ତେବେ ତାହା ସେହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ହେବ, ଯାହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ସାମ୍ନା କରି ଆସୁଛି | ଆରଜିସିବି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚନ୍ଦ୍ରଭାସ ନାରାୟଣ ଡିଜିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ | ମାଣ୍ଡେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ |

୧ କୋଟି ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛନ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ :-

ଭାରତରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ୧୬,୭୫୨ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଗତ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ଅଟେ | ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧,୧୦,୯୬ ,୭୩୧ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଜାନୁୟାରୀ ୨୯ ତାରିଖରେ ୧୮,୮୫୫ ଟି ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସକାଳ ଆଠଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମହାମାରୀରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସଂଖ୍ୟା ୧,୫୭,୦୫୧ ହୋଇଯାଇଛି | ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମଣରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୬୪,୫୧୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ମୋଟ ମାମଲାର ୧.୪୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୧,୦୭,୭୫,୧୬୯ ରୋଗୀ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଲୋକଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ହାର ୯୭.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *