ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫେକ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଛାଡିବା ଏଥର ପଡିବ ମହଙ୍ଗା, ସରକାର ଜାରି କଲେ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଗାଇଡଲାଇନ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ନ୍ୟୁଜ ପାଇଁ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଏଥିରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଭୁଲ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି | ଆଜି ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାବଡେକର ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ OTT ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲକୁ ନିଜକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ | ଯେପରି ଫିଲ୍ମଗୁଡିକରେ ସେନ୍ସର ବୋର୍ଡ ରହିଥାଏ, ସେପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା OTT ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହେଉ | ଏଥିରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ବୟସ ଅନୁସାରେ ହିଁ ହେବା ଉଚିତ |

ସେହିପରି ଆ-ଇ-ନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ କ୍ରି-ମିନା-ଲ, ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀ ଏବଂ ହିଂ-ସା ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରମୋଟ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏପରି କରିବାପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ଭାରତରେ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପର ୟୁଜର୍ସ ୫୦ କୋଟି ଅଟନ୍ତି | ଫେସବୁକର ୪୧ କୋଟି ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧ କୋଟି ଏବଂ ଟ୍ୱିଟରରେ ୧.୫ କୋଟି ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଫେକ ନ୍ୟୁଜ ପ୍ରଚାର କରିବାର ଅନେକ ଅ-ଭିଯୋ-ଗ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲା | ଯାହାପରେ ସରକାର ଏଭଳି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କୌଣସି ଭୁଲ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ତାହାକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ | ଏହାସହିତ ଏହା ଜାଣିବା ବହୁତ ଜ-ରୁ-ରୀ ଯେ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କିମ୍ବା କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କିଏ ପୋଷ୍ଟ କରିଛି |

Google

ଏହା ହେଉଛି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ :-

– ଯେଉଁ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଏହା ଅଧୀନରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ନିଜର ଅ-ଭିଯୋ-ଗର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଫୋରମ ମିଳିବ |

– ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅ-ଭିଯୋ-ଗ ଗୁଡିକର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମ୍ୟାକେନିଜମ ହେବା ଏବଂ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବ | ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଯୋଗ ଦା-ଖ-ଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

– ଯଦି କୌଣସି ଅଦାଲତ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ କୌଣସି ଆପତ୍ତିଜନକ ଟ୍ୱିଟ କିମ୍ବା ମେସେଜର ପ୍ରଥମ ଉତ୍ପାଦକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମାଗନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

– ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯଦି କୌଣସି ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଏ, ତେବେ ଅ-ଭିଯୋ-ଗ ମିଳିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟେଣ୍ଟକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ |

– କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯେ କେତେ ଅ-ଭିଯୋ-ଗ ଆସିଛି ଏବଂ ତା’ଉପରେ କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି|

– ଯଦି କୌଣସି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ୟୁଜରଙ୍କ କଣ୍ଟେଣ୍ଟକୁ ହଟାଇବାକୁ ଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏପରି କରିବାର କାରଣ କହିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ପଡିବ | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୟୁଜରଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପାଇଁ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭେରିଫିକେସନ ପ୍ରଣାଳୀ ରହିବ |

OTT ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ନ୍ୟୁଜ ପାଇଁ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ :-

– OTT ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ନ୍ୟୁଜ ପାଇଁ ୩ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ମ୍ୟାକେନିଜମ ରହିବ | ଅ-ଭିଯୋ-ଗର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରାଯିବ |

Google

– ସେମାନଙ୍କୁ ସେଲ୍ଫ ରେଗୁଲେସନ ବଡ଼ି ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ | ଯାହା ସୁପ୍ରିମକୋ-ର୍ଟ କିମ୍ବା ହାଇକୋ-ର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବି-ଚା-ରପ-ତି କିମ୍ବା ପୁଣି ଏହି ସ୍ଥିତିର ବ୍ୟକ୍ତି ପରିଚାଳିତ କରିବେ |

– ଫିଲ୍ମଗୁଡିକ ପରି OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କୋଡ ଫୋଲୋ କରିବାକୁ ପଡିବ | କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଲାସିଫିକେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

– କଣ୍ଟେଣ୍ଟ କେଉଁ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଉଚିତ ଅଟେ, ଏହାକୁ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାକୁ 13 +, 16 +ଏବଂ A କାଟାଗୋରିରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ |

– ପ୍ୟାରେଣ୍ଟାଲ ଲକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ଉଚିତ | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେପରି କଣ୍ଟେଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ କରିପାରିବେ, ଯାହା ଠିକ ନୁହେଁ |

Google

– କୌଣସି ପୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ମେସେଜର ଓରିଜିନେଟିଙ୍ଗ ସୋର୍ସର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଭାରତର ଏକତା – ଅ-ଖଣ୍ଡ-ତା, ସା-ମାଜି-କ ବ୍ୟବସ୍ଥା,ବ-ଳା-ତ୍କା-ର, ଯୌ-ନ ଶୋ-ଷ-ଣ, ଶିଶୁ ନି-ର୍ଯା-ତ-ନା ପରି ମା-ମ-ଲାରେ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ ହେବନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *