ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆର ୭ ଜଣ କୁ-ଖ୍ୟା-ତ ମହିଳା ଅ-ପ-ରା-ଧୀ , ଯେଉଁମାନେ ନିଜପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ୭ ଜଣଙ୍କ ବିଷୟରେ

ଭାରତରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ମହିଳା ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଫା-ଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ | ପରିବାରର ୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଅମରୋହାର ଶବନମକୁ ମଥୁରା ଜେଲରେ ଫା-ଶୀ ଦିଆଯିବ | ଏହା ସହିତ ପୁଣେର ରେଣୁକା ଏବଂ ସୀମାଙ୍କ ଫା-ଶୀ ମଧ୍ୟ ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ କି ୪୨ ପିଲାଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି | ସାଧାରଣତଃ ଏହା ମାନାଯାଏ ଯେ ଅ-ପ-ରା-ଧରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନା ସହିତ ସମାନ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏଭଳି ଅନେକ ଜ-ଘ-ନ୍ୟ ଅ-ପ-ରା-ଧ ସହ କୁ-ଖ୍ୟା-ତ ମହିଳାମାନେ ମିଳିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଭ-ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ରହିଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଭଳି କିଛି ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ |

ଶାର୍ଲୋଟ କର୍ଡି :-

ଫରାସୀ ବିପ୍ଳବ ସମୟରେ ଶାର୍ଲୋଟ କର୍ଡି ଜଣେ କୁ-ଖ୍ୟା-ତ ମହିଳା ଅ-ପ-ରା-ଧୀ ଥିଲେ | ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହିଁ ଶାର୍ଲୋଟ ହ-ତ୍ୟା-କା-ରୀ ହୋଇଥିଲେ | ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ପରିବାରର କର୍ଡିଙ୍କ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ରିପବ୍ଲିକ ଅଫ ଗ୍ରୀନ ନେତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ବିପ୍ଳବ ନେତା ଜାନ ପଲ ମାରେଟଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବି-ରୋ-ଧ କରିଥିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜୁଲାଇ ୧୩ ତାରିଖ ୧୭୯୩ ମସିହାରେ ଶାର୍ଲୋଟ କର୍ଡି ଛୁ-ରୀ-ରେ ଭୁ-ଷିଦେଇ ଜିନ ପାଲ ମାରେଟଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଦେଇଥିଲେ | ଏହି ଘଟଣାର ଚାରି ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇଥିଲା |

ବୋନି ପାର୍କର :-

୧୯୩୦ ଦଶକରେ ବୋନି ପାର୍କରଙ୍କର ବହୁତ ନାମ ଥିଲା | ସେ କ୍ଲାଇଡ ବୈରଙ୍କ ସହ ମିଶି ଅନେକ ଅ-ପ-ରା-ଧ କରିଥିଲେ | ଏହି ଦୁଇଜଣ ମିଶି ଆମେରିକାର ଟେକ୍ସାସ, ଓକ୍ଲୋହୋମା, ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋ ଏବଂ ମିସୋରିରେ ଏତେ ଚୋରି ଏବଂ ଡକାୟତି ଘ-ଟ-ଣା ଘଟାଇଥିଲେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ FBI କୁ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ବୋନି ପାର୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘ-ଟ-ଣା-ରେ କ୍ଲାଇଡଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ | ସେ ତିନିଜଣ ପୋ-ଲି-ସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଟେକ୍ସାସର ଇଷ୍ଟାମ ଷ୍ଟେଟ ଜେଲରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଜଣେ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ | ଜଣେ ସାଙ୍ଗର ମୁର୍ଖତା କାରଣରୁ ଲୁଧିଆନା ପୋଲିସ ବୋନି ପାର୍କର ଏବଂ କ୍ଲାଇଡ ବୈରୋଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲା |

ଏନି ବୋନି :-

ଏନି ବୋନି ଜଣେ ଇଂରେଜ ଡକାୟତି ଥିଲେ, ଯିଏ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ କ୍ୟାରେବିୟନ ସାଗରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡକାୟତି ଜନ ରାଖମଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ କୌଣସି ଜାହାଜରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଆଗମନ ଅଶୁଭ ବୋଲି ମାନାଯାଉଥିଲା | ବୋନି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜାହାଜ ବହୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଲୁଟ କଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହେଲେ | ୧୭୨୦ ରେ ଧରା ପଡିଯିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଫା-ଶୀ ଦିଆଯାଇନଥିଲା, କାରଣ ସେ ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ | ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବାପରେ ସେ କାରୋଲିନା ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଘରୋଇ ଜୀବନ ବିତାଇଥିଲେ |

ବେଲେ ଷ୍ଟାର :-

ଆମେରିକାର ଟେକ୍ସାସରେ ବେଲେ ଷ୍ଟାର ଏକ ଡ-କା-ୟ-ତ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ | ଓଲକାଲୋହୋମା ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଂଚଳରେ ବେଲେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ସାମ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ସହ ବହୁ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଗାଈଗୋରୁଙ୍କୁ ଲୁଟି ନେଇ ନିଜର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ୧୮୮୩ ମସିହାରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘୋଡା ଚୋରି ଏବଂ ଡ-କା-ୟ-ତି ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଅଜଣା ହ-ତ୍ୟା-କା-ରୀ ତାଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ |

ମ୍ୟାରି ସୁରଟ :-

ମେରିଲାଣ୍ଡରେ ଆମେରିକୀୟ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ମହିଳା ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲେ | ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ମ୍ୟାରି ସୁରଟ ୱାଶିଂଟନ ଡିସିରେ ଏକ ବୋର୍ଡିଂ ହାଉସ ଖୋଲିଥିଲେ, ଯାହା ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିବାର ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଗଲା | ମ୍ୟାରି ସୁରଟ ନିଜେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆବ୍ରାହମ ଲିଙ୍କନଙ୍କ ହ-ତ୍ୟାର ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ସାମିଲ ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ମ୍ୟାରି ସୁରଟ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବରେ ଫା-ଶୀ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ୭ତାରିଖ ୧୮୬୫ ରେ ଫା-ଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

କେଟ ମା ବାର୍କେ :-

ଏହି ମହିଳା ନିଜ ପୁଅମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆମେରିକାରେ ଏକ ଶ-ତ୍ରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ତିଆରି କରିଥିଲେ | ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଅନେକ ଡ-କା-ୟ-ତି, ହତ୍ୟା ଏବଂ ଅ-ପ-ହ-ର-ଣ କରିଥଲା, ଯେପରିକି ଆମେରିକାର ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ୧୯୩୦ ଦଶକରେ ଘଟଣା ଘଟାଇଥିଲେ | ୧୯୩୫ ମସିହାରେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ପୁରା ପରିବାର FBI ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସୁଟଆଉଟରେ ହ-ତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା |

ମ୍ୟାରି ଫ୍ରିଥ :-

୧୭ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମେରି ଫ୍ରିଥ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ କୁଖ୍ୟାତ ମହିଳା ଅ-ପ-ରା-ଧୀ ଥିଲେ | ଏହି ମହିଳା ନିଜର ଅପରାଧୀ ଜୀବନର ଆରମ୍ଭ ପକେଟ ଚୋରିରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ଜଣେ ରାଜପଥ ଡ-କା-ୟ-ତି ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ମହିଳା ନିଜର ଅ-ପ-ରା-ଧ-କୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଲଣ୍ଡନରେ ଏକ ଦୋକାନ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜର ଚୋରି ସାମଗ୍ରୀ ହିଁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *