ବଡ ଖବର : ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ,ମିଳିଲା ପ୍ରଥମ ମାମଲା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ କେବଳ ପକ୍ଷୀ କିମ୍ବା ପଶୁମାନଙ୍କୁ ହିଁ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଥର ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁର ଭାଇରସ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହା ବିଲକୁଲ ସତ ଅଟେ | ରୁଷରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର ଭାଇରସ ରହିଥିବାର ଜଣାପଡିଛି, ଯାହା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଚାଲିଛି | ଏହାର ସୂଚନା ରୁଷ ତରଫରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)କୁ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରାଏଟର୍ସ ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏନା ପୋପୋଭାର ଆଗରେ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୦ରେ ଏଠାର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁର ଏହି ବିପଦ ଦେଖାଦେଇଛି | ସେଠାରେ ଥିବା କୁକୁଡ଼ା ପ୍ଲାଣ୍ଟର ୭ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ଲଗାତାର ଉନ୍ନତି ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଉଛି |

ମଣିଷମାନଙ୍କରେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁର ଅଧିକାଂଶ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ସଂକ୍ରମିତ ଜୀବିତ କିମ୍ବା ମୃତ କୁକୁଡ଼ା ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି | ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ଜଙ୍ଗଲୀ ପକ୍ଷୀ ସବୁଆଡେ ଯିବା କାରଣରୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ, ତେଣୁ କୁକୁଡ଼ା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ହୋଇଯାଏ ଯେ ସେମାନେ ନିଜ କୁକୁଡ଼ା ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ |

ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାର କୌଣସି ସଂକେତ ମିଳିନାହିଁ | ସବୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସୁଥିବା ସବୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ରେସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଭାଇରସ ଦାୟୀ ହୋଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ H5N1 କୁ ବିପଜ୍ଜନକ ମାନାଯାଏ | କାରଣ ଏହି ଭାଇରସ ମଣିଷଠାରେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁର କଣ୍ଡକ୍ଟର ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ | ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ହଂକଂରେ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କଠାରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖକୁ ଏହି ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିଥିଲା |

୨୦୦୩ ମସିହା ଠାରୁ ଏହି ଭାଇରସ ଚୀନ, ୟୁରୋପ, ଆଫ୍ରିକା ସମେତ ଏସିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା | ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଚୀନରେ ଜଣେ ମଣିଷ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ତେବେ WHO ର ଦାବି ଏହା ଯେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ସାଧାରଣତ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କିମ୍ବା ପ୍ରଭାବିତ କରିନଥାଏ |

ଯଦି ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ପୋଲଟ୍ରି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ସଠିକ ଭାବରେ ରାନ୍ଧାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇପାରେ | ସାଧାରଣତଃ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପାଣିରେ ରହୁଥିବା ବତକଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କରେ ଏହା ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *