୪୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲିଭ ଇନରେ ରହିବା ପରେ ପୁଅ-ବୋହୁ ସହିତ ଗୋଟିଏ ମଣ୍ଡପରେ ବାହା ହେଲେ ମାଆ-ବାପା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଏକ ଦମ୍ପତି ୪୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଠି ରହିବା ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମି ଦିନ ସାତ ଫେରା ନେଲେ | ସାମୁହିକ ବିବାହ ଅବସରରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରାଗଲା | ୬୨ ବର୍ଷର ପାକୋ ଝୋରା ଏବଂ ୫୬ ବର୍ଷର ସୋମାରି ଦେବୀ ୪୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଏକ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ହେଲା | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ସମାଜ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏତେ ବର୍ଷ ଧରି ଏକାଠି ରହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ନଥିଲେ | ସେହିପରି ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଅବସରରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ନିମିତା ମାଧ୍ୟମରେ ସାମୁହିକ ବିବାହ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ପାକୋ ଝୋରା ଏବଂ ସୋମାରି ଦେବୀ ସାତ ଫେରା ନେଲେ |

ପାକୋ ଝୋରା ଏବଂ ସୋମାରି ଦେବୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ଏହି ଅବସରରେ ବିବାହ କଲେ | ବାସ୍ତବରେ ବାପାମାଙ୍କର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ବିବାହ ହୋଇ ନଥିଲା | ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦମ୍ପତି ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନଥିଲା | ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଲୋକ ଏହି ଅନନ୍ୟ ସାମୁହିକ ବିବାହରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | କୌଣସି ବିବାହ ମଣ୍ଡପରେ ବାପା-ପୁଅ ମିଶି ଏକାଠି ହିଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ତେଣୁ ଅନେକ ନାତି ନାତୁଣୀକୁ କୋଳରେ ଧରି ଫେରା ନେଉଥିଲେ | ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବିନୁ ମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ସୁକ୍ରିତା କୁମାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଏଠାରେ ବିବାହ କରିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବିବାହିତ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ବୈଧ ନଥିଲା | ଏପରି ହେବା ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳୁନଥିଲା |

ପଣ୍ଡିତ କରାଇଲେ ବିବାହ :-

ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସମାରୋହରେ ହିନ୍ଦୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବିବାହ ପଣ୍ଡିତ କରାଇଲେ | ସେହିପରି ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ସାମାଜିକ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ଏନଜିଓ ନିମିତ୍ତ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲା | ନିମିତ୍ତର ସଚିବ ନିକିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଗାଁରେ ଶହ ଶହ ଦମ୍ପତି ଏପରି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଏତେ ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ଦମ୍ପତିମାନେ ବିବାହର ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇପାରିବେ |

ଏଥିପାଇଁ ଅଟେ ବିବାହ ବୈଧ :-

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇନଥାଏ | ଏପରିକି ପିଲାମାନଙ୍କର କାନ ମଧ୍ୟ ବିନ୍ଧା ଯାଏନାହିଁ | ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ମଶାନରେ ସ୍ଥାନ ମିଳେନାହିଁ | ବିବାହ ବିନା ସ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ତେଣୁ ଏଠାରେ ଏକାଠି ୫୫ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ବିବାହ କରାଯାଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *