କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିପଦରେ ଭାରତ, ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି

ଦେଶରେ ଗତ କିଛି ଦିନରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | କେରଳ,ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟତୀତ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କରୋନାର ନୁଆଁ ମାମଲାରେ ହଠାତ ଦ୍ରୁତ ଗତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ବଢ଼ାଇଦେଇଛି | ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୬ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଗତ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରି କରୋନାର ପ୍ରତିଦିନ ନୁଆଁ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି |

କରୋନା ଭାଇରସର ଅନେକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଆବିଷ୍କାର ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ କରୋନାର ପ୍ରଚଳିତ ଭେରୀଏଣ୍ଟର ତୁଳନାରେ ଏହା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୁମ୍ବାଇ ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ମାମଲା ଲଗାତାର ବଢିଚାଲିଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ୪୫,୯୫୬ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ୧୯ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୯୬୩ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ୫୧,୭୨୩ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି |

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଦର୍ଭ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ମିଳିଥିବା କରୋନାର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନୂତନ ଲକଡାଉନ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ପ୍ରେରିତ କହିଛି |

୫ ଦିନ ଧରି ଲଗାତାର ବଢୁଛି ମାମଲା :-

ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତୁଳନାରେ ଗତ କିଛି ମାସରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ହ୍ରାସ ପାଉଥିଲା | କରୋନା ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଏପରି ସମୟରେ ହେଉଛି, ଯେତେବେଳେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଆଶା କରୁଛନ୍ତି | ଶନିବାର ଦିନ ଦେଶରେ ଏକ କୋଟି ୯୭ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୩୮୭ ଟି କରୋନା ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୯୯୩ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଜାନୁଆରୀ ୨୯ ପରଠାରୁ କରୋନା ମାମଲାରେ ଏହା ଏକ ଦିନର ସର୍ବାଧିକ ଡେଇଁଛି।

ଆକଳନକୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଗତ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି – 9,121 (ଫେବୃଆରୀ 16), 11,610 (ଫେବୃଆରୀ 17), 12,881 (ଫେବୃଆରୀ 18), 13,193 (ଫେବୃଆରୀ 19) ଏବଂ 13,993 (ଫେବୃଆରୀ 20) |

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 6,112 ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ କେରଳରେ 4,584 ଟି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଫେବୃଆରୀ 13 ତାରିଖରୁ ଦୈନିକ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ 297 ଟି ଦୈନିକ ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖାଦେଇଛି। କେବଳ ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କେରଳରେ କୋଭିଡ -19 ର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା 75.87 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ମାମଲା :-

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦେଶର ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟ – କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ଭାବେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 18 ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ କାହାର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ହରିୟାଣା, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ତ୍ରିପୁରା, ଆସାମ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ, ମଣିପୁର, ମେଘାଳୟ, ଲଦାଖ, ମିଜୋରାମ, ସିକ୍କିମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଦାଦରା ଏବଂ ନଗର ହବେଳୀ ତଥା ଦମନ ଏବଂ ଦିବ ରହିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ସକ୍ରିୟ ସଂଖ୍ୟା 1 ଲକ୍ଷ 43 ହଜାର 127 ଅଟେ, ଯାହାକି ମୋଟ ପଜିଟିଭ ମାମଲାର 1.30% ଅଟେ। ମାମଲାର ବୃଦ୍ଧି ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ରୋଗ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କୋଭାଇଡ -19 ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଦୋହରାଇଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *