ଗରମ କ୍ଷୀର ସହିତ ବାସ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ମିଶାଇ ପୁରୁଷମାନେ ପିଅନ୍ତୁ ,ତା ପରେ ଦେଖିବେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଦୁର୍ବଳତା କେମିତ …ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ବହୁତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି | ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଆମ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ | କ୍ଷୀର ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଉପକାର ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ | କ୍ଷୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଫୁଲର ରସରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମହୁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗର ସୁରକ୍ଷିତ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇଥାଏ | କ୍ଷୀର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ, ପ୍ରୋଟିନ, ଭିଟାମିନ ‘ଏ’, ‘ବି’ ଏବଂ ‘ଡି’ ସହିତ ଲାକ୍ଟିକ ଏସିଡ଼ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ | ମହୁରେ ଆଇରନ,କ୍ୟାଲସିୟମ, ଫସଫେଟ, ଫ୍ରୁଟ ଗ୍ଲୁକୋଜ, ସୋଡିୟମ, କ୍ଲୋରାଇନ, ପୋଟାସିୟମ ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ରହିଥାଏ | ମହୁ ଏତେ ଗୁଣ ଥିବା ସହିତ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ |

ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଲାଭ ଦେଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମହୁ ସହିତ କ୍ଷୀରକୁ ମିଶାଇ ପିଇଲେ, ଏହା ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇଯାଏ | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଦୁଇଟିକୁ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ଲାଭ ହୁଏ | କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁକୁ ମିଶାଇ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଆଜିର ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଜୀବନରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଆମକୁ ଆରାମ ଦିଅନ୍ତି | ଉଷୁମ କ୍ଷୀରରେ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଚାପ କମିଯାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |

କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁକୁ ଏକାଠି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ କ୍ୟାନସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ | ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ | ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ନିଦ ଆସିବ | କ୍ଷୀର ସହିତ ମହୁକୁ ମିଶାଇ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ହାଡ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ |

ଆପଣ ନିଜ ଘରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହଠାତ କାଶିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ହେବାକୁଥିବା ଗୁରୁତର ରୋଗର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ କହିବାକୁ ଗଲେ ମହୁର ଏପରି ଗୁଣ ଅଛି ଯେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କାଶ ସମସ୍ୟାରୁ ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତି ମିଳିଯାଇଥାଏ |

ଯଦି ଆପଣ ଦିନସାରା କାମ କରି ଥକି ଯାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହୁ ଏବଂ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ସବୁ ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇଯିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହୁକୁ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଗରମ ପାଣିରେ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଇବେ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଏକ୍ସଟ୍ରା ଚର୍ବିକୁ କମ କରିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *