ଏହି ପଶୁଠାରେ ମିଳିଲା କରୋନାର ନୁଆଁ ଷ୍ଟ୍ରେନ,ଚାଷ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ,ଜାଣନ୍ତୁ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ସାରା ଦୁନିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢ଼ୁଛି | ଏହି କ୍ରମରେ ପୋଲାଣ୍ଡରେ ମିଳୁଥିବା ମିଙ୍କ ପଶୁମାନଙ୍କରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ମିଳିଥିବାର କୁହାଯାଇଛି | ପୋଲାଣ୍ଡର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶନିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତର ପୋଲାଣ୍ଡର ଏକ ଚାଷ ଜମିରେ ମିଳିଥିବା ମିଙ୍କରେ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ‌ର ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହା ମଣିଷମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ |

ଗତ ମାସ ଶେଷରେ ଭାଇରସ କାର୍ଟୁଜି ଜିଲ୍ଲାରେ ମିଙ୍କଠାରେ ମିଳିଥିଲା | କୃଷି ଅଧିକାରୀମାନେ ପୋଲାଣ୍ଡରେ ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ମାମଲା କହିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶର ୩୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଚାଷଜମିରେ ଏହି ପଶୁ ମିଳିଥିଲା |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି, “ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ସାନିଟାରୀ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷର ଅନୁଭୂତିରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଡାଟା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ପୋଲାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ ମିଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷଠାରେ ବ୍ୟାପିପାରେ |”

ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୧୭ ମିଲିୟନ ମିଙ୍କ ଡେ଼ନମାର୍କରେ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନରୁ ହେଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ସେଠିକାର ସରକାର ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଏପରି ଚାଷଜମିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ମିଙ୍କ ଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *