PPE କିଟ ପିନ୍ଧି ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି କରୋନା ୱାରିୟର୍ସ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ପାଇଁ

କରୋନା ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ଲାଗିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ୱାରିୟର୍ସର ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କରୋନା ୱାରିୟର (ANM) ପିପିଏ କିଟ ପିନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି | ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଅଶ୍ୱିନୀ ପାଢେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ତେବେ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ହଟାଯିବା ବିରୋଧରେ ANM କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ଏହିପରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି |

ANM ୱାର୍କର ଅଶ୍ୱିନୀ ପାଢେ ଓଡିଶାର ଭଦ୍ରକରେ ପିପିଇ କିଟ ପିନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲେ | ଘଟଣାଟି ଶନିବାର ଦିନର ଅଟେ | କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବିଶେଷକରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଶ୍ୱିନୀ ପାଢେ ସହିତ ଅନ୍ୟ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ଚୁକ୍ତିନାମାଙ୍କ ଆଧାରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ | ତେବେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଉନ୍ନତି ପରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅବଧି ଶେଷ ହେଲା, କାରଣ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ଅଭାବ କାରଣରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଡିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୨୦ ରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ପୁଣିଥରେ ନିଯୁକ୍ତି ନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |

ଏହା ପରେ ANM ୱାର୍କର ଅଚାନକ ବେରୋଜଗାର ହୋଇଗଲେ | ଏହି କାରଣରୁ କାମ ଅଭାବ କାରଣରୁ ଅଶ୍ୱିନୀ ପାଢେ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦୋକାନରୁ ଅନ୍ୟ ଦୋକାନକୁ ଯାଇ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସରକାର ଆମକୁ COVID ଯୋଦ୍ଧା ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ | ପରେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ, ଆମ ଉପରେ ଫୁଲର ବର୍ଷା କରି ଆମକୁ ଆମ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମ ସେବା ପାଇଁ ଆମକୁ ୱାରିୟର କହିଥିଲେ | ଆମେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ମିଶି କାମ କରି ଆମ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଥିଲୁ |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରାୟ ନଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବା ପରେ, ସରକାର କୌଣସି ପୁନର୍ବାସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିନା ଆମକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଦେଲେ |ଯଦି ସରକାର ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮,୦୦୦ ପାରାମେଡିକ ଜୀବିକା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ସରକାର ଆମର ଦାବିରେ ରାଜି ହେବେନାହିଁ, ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ଭିକ ମାଗି ଆମର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ତୀବ୍ର କରିବୁ |

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀରେ ପିଏମଜି ସ୍କୋୟାରରେ ଗତ ଦୁଇମାସ ଧରି ପ୍ରାୟ ଶତାଧିକ ANM କର୍ମୀ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବସିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ପୁନର୍ବାସ କିମ୍ବା ପୁଣିଥରେ କାମ ଦେବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *