ମନ୍ଦିରରେ ଏତେ ଦାନ ହୋଇଥିଲା ଯେ ହୋଇଗଲା ଟଙ୍କାର ଭଣ୍ଡାର, ଦୁଇ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଲା ଗଣିବା କାମ, ତଥାପି ଶେଷ ହୋଇ ନଥିଲା ଟଙ୍କା,ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ?

ଭାରତରେ ଶହ ଶହ ମନ୍ଦିର ଅଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମନ୍ଦିରରେ ବହୁତ ଦାନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ବହୁତ ଭଲ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ହୁଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ଚିତ୍ତୋରଗଡର ଶ୍ରୀ ସମ୍ବଲିୟା ସେଠ ମନ୍ଦିରକୁ ହିଁ ଦେଖନ୍ତୁ | ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିବର୍ଷ ନିଜର ଅଧିକ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ହୋଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବର୍ଷର ଦାନରେ ଆସିଥିବା ରାଶି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି | ଏଠାରେ ଦାନରେ ଆସିଥିବା ନୋଟଗୁଡିକର ଗଣନା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଲା ​​କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହା ଶେଷ ହୋଇନଥିଲା | ନୋଟ ଗଣୁଥିବା ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗଣି ଗଣି ଥକିଗଲେ |

ବୁଧବାର ସକାଳ ୧୧ ଟା ସମୟରେ କୃଷ୍ଣଦାମ ସାମ୍ବଲିୟାଜୀ ମନ୍ଦିରର ଭଣ୍ଡାରରୁ ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ରାଶି ଯେତେବେଳେ ବାହାରକୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେସବୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ପ୍ରଥମ ଦିନର ଗଣନାରେ ହିଁ ପ୍ରାୟ ୬.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଶି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା |

ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଗଣନା ଜାରି ରହିଲା | ଏହି ନୋଟଗୁଡିକୁ ଗଣିବାପାଇଁ କମିଟିର ଲୋକମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଥିଲା | ନୋଟଗୁଡିକର ଗଣନା ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାର ତଦାରଖ ଅଧୀନରେ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ନୋଟଗୁଡ଼ିକୁ ଗଣନା କରିବାର ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲା | ସ୍ଥାନଟିରେ ସବୁଠି ନୋଟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ୬.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ନଗଦ ରାଶି ବ୍ୟତୀତ ଦାନରେ ୯୧ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଏବଂ ୨୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପା ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି | ସେହିପରି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭେଂଟ ରୁମର ଅନଲାଇନ ଏବଂ ନଗଦ ରାଶି ପ୍ରାୟ ୭୧.୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ | ଏହି ଗଣନାରେ ୨ ହଜାର ନୋଟ ପ୍ରାୟ ୨.୮୦ କୋଟି ଥିବାବେଳେ ୫୦୦-୫୦୦ ନୋଟ ମଧ୍ୟରୁ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାହାରିଛି | ୫୦-୧୦୦ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୁଦ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ପାତ୍ରଗୁଡିକ ଭରପୁର ଥିଲା |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଭଣ୍ଡାରରୁ ପ୍ରାୟ ୪ କୋଟି ୫୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା, ତେବେ ଏଥର ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ରାଶି ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହିଁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ନିଜେ ନିଜେ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ହୋଇଗଲା | ଶ୍ରୀ ସାମ୍ବଲିୟା ସେଠ ମନ୍ଦିର ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏଠାରେ ମାଗିଥିବା ସବୁ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ମନ ଖୋଲି ଦାନ କରିଥାନ୍ତି | ଏଠାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦାନ ବାକ୍ସ ଖୋଲାଯାଏ |

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ସେହିପରି ଯେଉଁ ବିଦେଶୀ ଲୋକମାନେ ଆସିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ଡଲାର, ପାଉଣ୍ଡ, ଡିନାରରେ ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କାକୁ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *