ସାତଘେରା ସମୟରେ ବରର ଏମିତି ବ୍ୟବହାରରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେଲେ କନ୍ୟା, ସେଇଠି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ କନ୍ୟା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘ-ଟ-ଣା

ହରିୟାଣାରେ ବିବାହ ସମୟରେ ବରର ଅସ୍ଥିର ଗୋଡକୁ ଦେଖି କନ୍ୟା ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ | ଯାହା ପରେ ବର ଖୁବ ହ-ଙ୍ଗା-ମା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ ଧରି ବସିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବର କନ୍ୟାର ହାତକୁ ମଧ୍ୟ ଧରିନେଇଥିଲେ | ଯାହାପରେ କନ୍ୟାର ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ମା-ଡ଼ ମା-ରି-ଥି-ଲେ ଏବଂ ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡି ଦେଇଥିଲେ | ଏହି ପୁରା ମା-ମ-ଲା ପାନିପତର ଅଟେ |

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସନୌଲି ଥାନା ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଦିନ ରାତିରେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ବିବାହ ଥିଲା | ବଡ଼ ଭଉଣୀ ଏବଂ ସାନ ଭଉଣୀର ବରଯାତ୍ରୀ ଅଲଗା ଅଲଗା ଗାଁରୁ ଆସିଥିଲା ​​| ପ୍ରଥମେ ବଡ଼ ଭଉଣୀର ବିବାହ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ସେହି ମଣ୍ଡପରେ ହିଁ ସାନ ଭଉଣୀର ବିବାହ ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିନ୍ତୁ ସାନ ଭଉଣୀର ବର ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ କରିଥିଲେ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ବିବାହ ମଝିରେ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା |

Google

ସାନ ଭଉଣୀର ବରଯାତ୍ରୀ ସମାଲଖାରୁ ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ବଡ ଭଉଣୀର ବିବାହ ସରିବା ପରେ ସାନ ଭଉଣୀର ବିବାହ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ବର ମ-ଦ ପିଇ ନି-ଶା-ରେ ଥିଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଝୁଣ୍ଟି ପଡୁଥିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ଠିକ ଭାବରେ ଠିଆ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିନଥିଲେ | ସାତଥର ବୁଲିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲା |କନ୍ୟାକୁ ସ-ନ୍ଦେ-ହ ହେଲା ଏବଂ ସେ ମଝିରେ ହିଁ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ | ଏହାସହିତ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ | ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରି କନ୍ୟା କହିଥିଲେ ଯେ ବିବାହ ଦିନ ହିଁ ମ-ଦ ପିଇ ଆସିଛି | ତେବେ ସାଧାରଣ ଦିନରେ କେତେ ପିଉଥିବ, କିପରି ମୋତେ ଖୁସିରେ ରଖିବ | ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ବର ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ଝିଅର ହାତ ଧରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସାତଥର ବୁଲିବାକୁ ଜିଦ ଧରିଥିଲେ |

ଏସବୁ ଦେଖି ଝିଅର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଗ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ବରକୁ ଜୋରରେ ପି-ଟି-ଥିଲେ ଏବଂ ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡି ଦେଲେ | ସେହିପରି ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡି ଦେବାପରେ ମଧ୍ୟ ପୁଅ ପକ୍ଷ ମାନିନଥିଲା ଏବଂ ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ ସୋମବାର ଦିନ ସେ କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଆସି ଝିଅ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଝିଅଟି ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ରହିଥିଲା | ଚାରି ଘଣ୍ଟା ଧରି ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ଝିଅଟି ମାନି ନଥିବାରୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଫେରି ଯାଇଥିଲା | ଝିଅର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ | ଗାଁ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ-ଦୁ-ଆ ସହିତ ବିବାହ ନ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଠିକ ଥିଲା | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହିଁ ନେବା ଉଚିତ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *