କରୋନା ଟୀକା ନେବାପରେ ୩୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଗଲା ସାଙ୍ଘାତିକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଆମେରିକାରେ ଅତି କମରେ ୩୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ଦେବା ପରେ ବିରଳ ବ୍ଲଡ଼ ଡ଼ିସଅର୍ଡର ହୋଇଯାଇଛି | ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଡ଼ିସଅର୍ଡରକୁ ଥ୍ରୋମ୍ବୋସାଇଟୋପେନିଆ କୁହାଯାଏ | ତେବେ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ଲେଟଲେଟସକୁ ଶେଷ କରିଦେଉଥିବା ଏହି ଅବସ୍ଥା ବିରଳ ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୩ ମିଲିୟନ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୩୬ ଜଣ ଲୋକ ଏହି କଣ୍ଡିସନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହି ଡ଼ିସଅର୍ଡର କାରଣରୁ ମିଆମିରେ ରହୁଥିବା ଡାକ୍ତର ଜାର୍ଜ ମାଇକେଲଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି |

Google

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆପଣ ଆସନ୍ତା ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଡ଼ରୁ କୁଆଡେ ବି ଯିବେନି, କାରଣ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଡ଼ିସଅର୍ଡର ଦ୍ୱାରା ଗୁ-ରୁତ-ର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ମାଇକେଲଙ୍କ ପରି ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଡାକ୍ତର ମାଇକେଲଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଟଙ୍କା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପରେ ଭଲ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି |

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ଡିସେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରୁ କରୋନା ଟିକାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ବ୍ଲଡ଼ ଡ଼ିସଅର୍ଡରର ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ତେବେ ମର୍ଡେନା ଏବଂ ଫାଇଜର ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏହି ବ୍ଲଡ଼ ଡ଼ିସଅର୍ଡରର କୌଣସି କେ-ସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନଥିଲା | ଡେଲିମେଲ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ସେମାନେ ଏହି ମାମଲାରେ ଡକ୍ଟର ମାଇକେଲଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ମା-ମ-ଲାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି | ଡାକ୍ତର ମାଇକେଲଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିଲା | ସେ ଆଗକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଡାକ୍ତର ମାଇକେଲଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ଟିକା କାରଣରୁ ହୋଇଛି |

Google

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଡାକ୍ତର ମାଇକେଲଙ୍କୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ତାରିଖରେ ଫାଇଜର ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେ ସେହି ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ନେଗେଟିଭ ରିଆକ୍ସନ ଦେଇନଥିଲେ | ତେବେ ତିନି ଦିନ ପରେ ସେ ନିଜ ଦେହରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଦାଗ ଦେଖିଥିଲେ | ଏହି ସିଧାସଳଖ ଏହି କଥାର ସଂକେତ ଦେଉଥିଲା ଯେ ମାଇକେଲଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ର-କ୍ତସ୍ରା-ବ ହେଉଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ସେ ମିଆଁମାର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚେକଅପ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ଲେଟଲେଟସର ସଂଖ୍ୟା ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ତରରେ ଶୂନ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

ମଣିଷ ଶରୀରରେ ୧୫୦,୦୦୦ରୁ କମ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ଲେଟଲେଟସ ଥିଲେ ଥ୍ରୋମ୍ବୋସାଇଟୋପେନିଆ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଡକ୍ଟର ମାଇକେଲଙ୍କ କଣ୍ଡିସନ ବହୁତ ଅଧିକ ଖରାପ ଥିଲା | ତାଙ୍କର ପ୍ଲେଟଲେଟକୁ ବଢାଇବାପାଇଁ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁସନ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ସେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ହସ୍ପିଟାଲରେ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ତାଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ର-କ୍ତସ୍ରା-ବ କାରଣରୁ ୧୬ ଦିନ ପରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *