ଏହା ହେଉଛି ଆର୍ମି ମାନଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୁକୁର, ୨ ସେକେଣ୍ଡରେ କହିଦେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଛି କି ନାହିଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିଥାନ୍ତି ଚିହ୍ନଟ

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୁକୁର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ | ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହି କୁକୁରମାନେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ ସେକେଣ୍ଡ ଲାଗିବ | ସେନା ଏକ କୁକୁର ଟିମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ଏଥିରେ ଦୁଇଟି କୁକୁର ଅଛି | କୌଣସି ରୋଗୀର ପରିସ୍ରା କିମ୍ବା ଝାଳକୁ ଶୁଙ୍ଘି କହିପାରିବେ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କରୋନା ହୋଇଛି କି ନାହିଁ |

ସେନା ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ କ୍ୟାଣ୍ଟରେ ମିଡ଼ିଆ ସାମ୍ନାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିଜର କେ-9 ସ୍କ୍ୱାବୟଡ଼ର ସଫଳ ଡେମୋ କରି ଦେଖାଇଥିଲା | ସେନା ଏହି କୁକୁରମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ କରିବେ |

ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ବ୍ରିଡ଼ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତ :-

ସେନା ଅନୁଯାୟୀ, ମେରଠର ରିମାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ଭେଟେନାରୀ କର୍ପସ ସେଣ୍ଟର ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୁକୁର ବ୍ରିଡ଼କୁ କରୋନାର ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ତାମିଲନାଡୁର ଦେଶୀ ବାସିନ୍ଦା, ଚିପିପରାଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି କୋକର ସ୍ପାନିୟଲ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାବ୍ରାଡୋର ବ୍ରିଡ଼କୁ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି |

କିପରି କରିବେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ :-

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନା ନିଜ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପରିସ୍ରା ଏବଂ ଝାଳରୁ ବାହାରୁଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବାୟୋମାର୍କରସର ଚିହ୍ନଟ କରିଛି | ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ କରୋନାର ଯେକୌଣସି ରୋଗୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି |

ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାଣ୍ଟରେ ଭେଟାନରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି କୁକୁରମାନେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଛନ୍ତି | ଡେମୋରେ କାସପର ଏବଂ ଜୟା ଏକ ଧାଡିରେ ରଖାଯାଇଥିବା ୬ ଟି ନମୁନାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ନମୁନାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ | ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଏହାକୁ ଦୁଇଥର ଲେଖାଏଁ କରି ଦେଖାଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *