ହ୍ଵାଟ୍ସଆପକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ! ଭାରତରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସୁଛି ମେଡ଼ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ମେସେଜିଙ୍ଗ ଆପ ‘Sandes’, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ

ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ମେସେଜିଙ୍ଗ ସର୍ଭିସର ଏକ ଭାରତୀୟ ବିକଳ୍ପ ‘Sandes’ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | Sandes ଏକ ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ଅଟେ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ବାର୍ତ୍ତା ଅଟେ | ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଆପକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାପାଇଁ ଗତ ବର୍ଷ କହିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଫେଜରେ ରହିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହାକୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇ ଦିଆଯିବ | ତେବେ ଭାରତରେ ଆପର ରୋଲଆଉଟ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ gims.gov.in ପେଜକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ‘Sandes’ କୁ ଦେଖିପାରିବେ | ଏହି ଆପ ସେହି ସବୁ ଫିଚର ସହିତ ଆସିଥାଏ, ଯାହାକି ଯେକୌଣସି ଇନ୍ସଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଙ୍ଗ ଆପରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏଥିରେ ୟୁଜର୍ସ ଭଏସ ଏବଂ ଡାଟା ଭଳି ଫିଚର୍ସର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଶାଖା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ଆପର ବ୍ୟାକଏଣ୍ଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଏବଂ iOS ଉଭୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି | ଯଦି ୟୁଜର୍ସ ଆପକୁ LDAP ଦ୍ୱାରା ସାଇନ-ଇନ, OTP ଦ୍ୱାରା ସାଇନ-ଇନ ଏବଂ sandes web ମାଧ୍ୟମରେ ସାଇନ-ଇନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ପପ-ଅପ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥାଏ, ‘ଏହି ଅଥନଟିକେସନ ପଦ୍ଧତି ପ୍ରାଧିକୃତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି |’

ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ ମାସରେ ସରକାର ଇନ୍ସଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଙ୍ଗ ଆପ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପଠାରୁ ତାର ସର୍ଭିସ ଏବଂ ପ୍ରାଇଭେସି ପଲିସୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ଯାହାକି କେବଳ ଭାରତୀୟ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଉଥିଲା |

ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ କଠୋରତା :-

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଦ୍ୱାରା Privacy Policy କୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପ୍ରତି ଭିନ୍ନ ବ୍ୟବହାର ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇପଡିଛି | ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ନିଜର ନୂତନ ପଲିସୀକୁ ଫେବୃଆରୀ ୮ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ କରିଥାନ୍ତା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ମେ ମାସ ୧୫ କୁ ରଖାଗଲା | ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଛି ଯେ ଫେସବୁକ ଏବଂ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜିନିଷକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ, ତାହା ସେଫ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନରୁ ପ୍ରୋଟେକଟେଡ଼ ରହିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *