ଆସନ୍ତା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ଏମିତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଚାଇନା ? ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନପିଙ୍ଗ ସେନା ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଦେଲେ ଆଦେଶ,ନଜର ପକାନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର ଉପରେ

ଚୀନ‌ର ଇତିହାସକୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ, ସେ ଲଗାତାର ନିଜ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ପିଠିରେ ଛୁ-ରୀ ଲଗାଇବା ପାଇଁ କୁଖ୍ୟାତ ହୋଇଛି | ହୋଇପାରେ ସେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଅଚାନକ ଏଲଏସି ଗତିରୋଧ ଆରମ୍ଭ କରିବା ହେଉ କିମ୍ବା ନେପାଳର କିଛି ଜମିକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଯୁ-ଦ୍ଧ ବିମାନ ତାଇୱାନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ | ଏହାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଡ୍ରାଗନର ଆଖି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଜମିରେ ରହିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶୀ ଜିନପିଙ୍ଗ ଏପରି ଏକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ବିଭିନ୍ନ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି | ଜିନପିଙ୍ଗ ଆଗାମୀ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଛୁଟିଦିନରେ ଚୀନ ସେଣମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି | ସେ ଏହା ସେତେବେଳେ କହିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ) ବାୟୁସେନାର ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗ ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିଲେ |

ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଚାର ମିଡିଆ ହାଉସ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଅନ୍ୟ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଆଗରେ କହିଛି ଯେ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ପୂର୍ବରୁ ପିଏଲଏ ଯୁ-ଦ୍ଧ ବିମାନ ତାଇୱାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଆଖପାଖରେ ନିଜ ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଛି | ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଝୀଂଜିଆଙ୍ଗ ମିଲିଟାରୀ କମାଣ୍ଡର ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ସୀମା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ନୂତନ ଅ-ସ୍ତ୍ର-ଶ-ସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଉପକରଣ ମିଳିଛି | ଜିନପିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଚାଇନା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟିର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସାମରିକ ଆୟୋଗର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଅଟନ୍ତି | ସେ ଗାତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ‌ର ସାଉଥୱେଷ୍ଟ ଗୁଇଝୋଓ ପ୍ରାନ୍ତରେ ସ୍ଥିତ ପିଏଲଏ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ ବିଭାଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏଲଏ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଛୁଟିଦିନରେ ନିଜ ଯୁ-ଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ବଢାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଖୁସି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ | ଚୀନରେ ଏହି ବର୍ଷ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପଡୁଛି ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଫେବୃଆରୀ ୧୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଅଛି | ଚୀନର ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଫୁ କିଆନଶୋ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ସେଣମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଛୁଟିଦିନରେ ନିଜ ଯୁ-ଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ ଅଭ୍ୟାସ ଅଟେ |

ସେହିପରି ତାଇପେରେ ଥିବା ଖବରକାଗଜ ଲିବର୍ଟି ଟାଇମ୍ସ ରବିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ପିଏଲଏର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଲଗାତାର ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ତାଇୱାନର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚିହ୍ନଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି | ମିଡିଆ ଆଉଟଲେଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଏପରି ପିଏଲଏ ଅପରେସନ୍ସ ବସନ୍ତ ପର୍ବର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥାଏ | ଯେପରି ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ପିଏଲଏ ସୀମା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ଉପାୟରେ ଛୁଟିଦିନ ଉପହାର ମିଳିବାରେ ଲାଗିଛି | ଏହି ଉପହାରଗୁଡ଼ିକରେ ୧୫୫ ଏମଏମ-କ୍ୟାଲେବରର ହାୱିଜର, ହାଲୁକା ଟ୍ୟାଙ୍କ, ସଞ୍ଜିତ ଗାଡି ଇତ୍ୟାଦି ସାମିଲ ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *