ତିନି ମାସ ଭିତରେ ମଙ୍ଗଳରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ ମଣିଷ, ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ରକେଟ ଉପରେ କାମ କରୁଛି ନାସା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

୨୦୩୫ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶ ସଂଗଠନ ତଥା ନାସା ମଣିଷକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି | ତେବେ ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୨ କୋଟି କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହି ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏବଂ ସେଠାରୁ ଫେରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ | ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ପରିବେଶ ମଣିଷ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିକୂଳ ଅଟେ | ସେଠାରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ପରି ଥଣ୍ଡା ରହିଛି ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ମଧ୍ୟ ନଥିବା ସହ ସମାନ | ଏଭଳି ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବା ଏବଂ ସେଠାରୁ ଫେରିବାରେ ବହୁତ ବିପଦ ରହିଛି | ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବିପଦ ଆହୁରି ବଢିବ | ଏହା କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ନିମନ୍ତେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ମାପ କାଟିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି |

ଆମେରିକାର ସିଆଟେଲ ସ୍ଥିତ ଅଲଟ୍ରା ସେଫ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଥର୍ମାଲ ପ୍ରପେଲସନ ଇଞ୍ଜିନ (ଏନଟିପି) ଆକାରରେ ଏହାର ଏକ ସମାଧାନ ଖୋଜିଛି | ଏହା ମଣିଷକୁ ମାତ୍ର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ମାନବବିହୀନ ଯାନ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସାତ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏକ ମାନବ ଯାନକୁ ନଅ ମାସ ଲାଗିପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବହୃତ ରାସାୟନିକ ରକେଟ ଅପେକ୍ଷା ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ରକେଟ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ | ତାର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ | ଏଥିରେ ଶକ୍ତିର ବ୍ୟବହାର ଆହୁରି ହ୍ରାସ ହେବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ମହାକାଶରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ସୁଯୋଗ ଖୋଲିବ |

ନାସାର ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜେଫ ଶେହି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାସାୟନିକ ରକେଟଗୁଡିକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଯାଇ ସେଠାରୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ତିନି ବର୍ଷ ଲାଗିବ | ନାସା ଅଧିକ ବେଗରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ବାହ୍ୟ ମହାକାଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସମୟ ବିତାଇବ |

ଏନଟିପି ସିଷ୍ଟମରେ ୟୁରାନିୟମ ଇନ୍ଧନରୁ ଉତ୍ତାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ରିଆକ୍ଟର ପ୍ରୋୟାଗ କରାଯାଏ | ଏହି ଉତ୍ତାପ ଶକ୍ତି ଏକ ତରଳ ପ୍ରୋପେଲାଣ୍ଟକୁ ଗରମ କରେ | ତରଳ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଏକ ଚାଳକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଗରମ ହେଲେ ଏହା ଏକ ଗ୍ୟାସ ଭାବରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ବାହାରି ବେଗ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ | ଏନଟିପି ଇଞ୍ଜିନ ତିଆରି କରିବାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛି ଉପଯୁକ୍ତ ୟୁରାନିୟମ ଇନ୍ଧନ ଅଟେ | ଏହି ଇନ୍ଧନ ୨,୪୨୭ ° ସେଲସିୟସ ତାପମାତ୍ରାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ଉଚିତ | ବିକିରଣ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ରିଆକ୍ଟରରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାରେ ରୋକିବାପାଇଁ ଇନ୍ଧନରେ ସିଲିକନ କାର୍ବାଇଡ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ରକେଟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯାନରେ ବିକିରଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଏବେ ବି ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *