ବିଲେଇ ପାଳୁଥିବା ଲୋକମାନେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସତର୍କ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ?

ଆମ ଭିତରୁ ଏପରି ଅନେକ ଥିବେ, ଯେଉଁମାନେ ଘରେ ବିଲେଇମାନଙ୍କୁ ପାଳିଥାନ୍ତି | ବିଲେଇ ମଣିଷକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ନଥାଏ | କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବିଲେଇମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଖୁଲାସା କରାଯାଇଛି | ଏହି ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଲେଇମାନଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଏକ ପରଜୀବୀ ମଣିଷରେ ଅନେକ ବିପଦଜନକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଲେଇ ପାଳୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି |

ପରଜୀବୀର ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗ ସହ ସମ୍ପର୍କ :-

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବହୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ‘ଟି ଗୋଣ୍ଡି’ ନାମକ ଏକ ପରଜୀବୀକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିଲେ | ଏହି ପରଜୀବୀକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଏହି କଥାକୁ ସଠିକ ଭାବରେ ବୁଝିପାରୁ ନଥିଲେ ଯେ ଏହାର ସ୍କିଜୋଫ୍ରେନିଆ ସମେତ ମାନସିକ ଜ୍ୱରରେ କେଉଁ ଭୂମିକା ରହିଛି ? ପୂର୍ବର ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ଜଣାପଡିନାହିଁ ଯେ ଏହି ପରଜୀବୀଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କିଛି ଅଲଗା କଥା ପ୍ରକାଶ କରିଛି |

ବିଲେଇମାନଙ୍କଠାରୁ ଏହିପରି ବ୍ୟାପିଥାଏ ସଂକ୍ରମଣ :-

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଲେଇ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଯଦି ବିଲେଇମାନଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ପରଜୀବୀମାନେ ଯକୃତ କିମ୍ବା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯିବ, ତେବେ ସେମାନେ ଜଣ୍ଡିସ ଏବଂ ଅନ୍ଧ ଭଳି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ବିଲେଇମାନେ ନିଜ ଆଖପାଖ ମଳତ୍ୟାଗ ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରଜୀବୀର ଅଣ୍ଡା ପ୍ରତିଦିନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଘରୋଇ ବିଲେଇମାନଙ୍କଠାରୁ ଟକ୍ସୋପ୍ଲାଜୋମୋସିସ ସଂକ୍ରମଣ ପାଆନ୍ତି | ସେହିପରି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିଲେଇ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ମଳ ଜଳ ଏବଂ ମାଟିରେ ମିଶିଲେ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ପରଜୀବୀମାନେ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିପାରନ୍ତି |

ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ :-

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଲାଗିଥାଏ ଯେ ଟି ଗୋଣ୍ଡି ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଗାତ କରି ତାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଦେଇଥାଏ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିପଦ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ପ୍ରବୃତି ବଢ଼ୁଥିବା ତତ୍ୱ ଜୋପାମାଇନର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ |

ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସିସ୍ଟ :-

କୁହାଯାଏ ଯେ ଟି ଗୋଣ୍ଡି ମଣିଷର ନ୍ୟୁରୋନରେ ଗାତ କରିଥାଏ, ଯାହା ବଢିବାପରେ ସାଇକୋସିସ , ମସ୍ତିସ୍କ ଜ୍ଵଳନ ଏବଂ ଡୀମେଣ୍ଟିଆ ଭଳି ବିପଦଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏପରିକି ଏହି ଆଣ୍ଟିଜେମ ଏବଂ ଆଲଜାଇମର ରୋଗର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *