ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ପ୍ର-ଳ-ୟ, ଦେଖନ୍ତୁ ବି-ନା-ଶର ଫଟୋ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚମୋଲିରେ ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ବହୁ କ୍ଷ-ୟକ୍ଷ-ତିର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ରାଜ୍ୟ ଡିଜିପିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ଲେସିୟର ବିସ୍ଫୋରଣ କାରଣରୁ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବହି ଯାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବାପାଇଁ ରେସକୟୁ ଟିମ ଲଗାତାର ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଚଳାଇଛନ୍ତି | ଏନଡିଆରଏଫ ଏବଂ ଏସଡ଼ିଆରଏଫ ବ୍ୟତୀତ ଆଇଟିବିପି ଏବଂ ସେନାର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି ଏବଂ ତଳ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଖାଲି କରାଯାଉଛି | ଲୋକଙ୍କୁ ନଦୀ କୂଳରୁ ଦୂରକୁ ଯିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି |

ଏହି ଗ୍ଲେସିୟର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚମୋଲିରେ ଫାଟିଛି ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଋଷିଗଙ୍ଗା ପାୱାର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବର୍ବାଦ ହୋଇଯାଇଛି | ଅନେକ ଘର ଭାସିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ଯୋଷୀମଠର ଏଡ଼ିଏମ ଅନିଲ ଚାନ୍ୟାଲ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣି ବହୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପୋଲ ମଧ୍ୟ ଭାସିଯାଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଗାଁ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ |

ଗ୍ଲେସିୟର ଫାଟିଯିବା ପରେ ଯୋଷୀମଠର ଏସଡ଼ିଏମ କୁମକୁମ ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଦୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ପରିଣତ ହୋଇସାରିଛି, ଯାହାକି ବହିଚାଲିଛି | ଆଖପାଖ ଗାଁଗୁଡ଼ିକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଖାଲି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଆ-ହତ ହୋଇଥିବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି |

ଚମୋଲି ଜିଲ୍ଲାର ରେଇନି ଗାଁର ଉପର ଭାଗରେ ଏହି ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିଛି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ପାୱାର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ରୁଷି ଗଙ୍ଗାକୁ ବହୁତ କ୍ଷ-ତି ହୋଇଛି | ଗ୍ଲେସିୟର ନଷ୍ଟ ହେବା ସହିତ ତପୋବନରେ ବୈରାଜକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି | ପ୍ରଶାସନ ଟିମ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ବାହାରି ଯାଇଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ |

ତଳ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ଆଇଟିବିପିର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଯବାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି | SDRG ର ୧୦ଟି ଟିମ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି | ହରିଦ୍ୱାର, ଋଷିକେଶ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗରରେ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି | ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ରାୱତ ନିଜେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସୂଚନା ନେଉଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *