ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ଦୁଇଟି ପରିବା, ଆଳୁ ଗଛରେ ବାଇଗଣ, ବାଇଗଣ ଗଛରେ ଟମାଟୋ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବାରାଣାସୀର ଶାହାନଶାହପୁରରେ ଭାରତୀୟ ପନିପରିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥାନରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହିପରି ଗଛ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ପନିପରିବା ଲାଗିଛି | ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଆଳୁ ଓ ବାଇଗଣ ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ଏବଂ ଟମାଟୋ ଓ ବାଇଗଣ ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଛି |

ବାରାଣାସୀର ଭାରତୀୟ ପନିପରିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥାନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ହିଁ ଦୁଇଟି ପନିପରିବାକୁ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଟମାଟୋ ଗଛରେ ବାଇଗଣ ଗଛକୁ କଲମି କରି ତାକୁ ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ହିଁ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଛି | ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥାନର ପ୍ରଧାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ଆନନ୍ଦ ବହାଦୁର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ବିଶେଷ ଗଛ ୨୪-୨୮ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରାରେ ୮୫%ରୁ ଅଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ବିନା ନର୍ସରୀରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ଆନନ୍ଦ ବହାଦୂର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗର ୧୫-୨୦ ଦିନ ପରେ ଏହାକୁ ଫିଲଡରେ ବୁଣାଯାଏ | ସଠିକ ପରିମାଣର ଉର୍ବରକ, ପାଣି ଏବଂ ଛେଦନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ଗଛଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣର ୬୦-୭୦ ଦିନ ପରେ ଫଳ ଦେଇଥାନ୍ତି |

ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ କୌଶଳର ବ୍ୟବହାର ୨୦୧୩-୧୪ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଫାଇଦା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ହେବ | ବିଶେଷକରି ସେହି ଅଞ୍ଚଳର କୃଷକମାନଙ୍କୁ, ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ଷା ପରେ ଅଧିକ ଦିନ ଯାଏଁ ପାଣି ଭରି ରହିଥାଏ | ତେବେ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହି ଗଛକୁ ସହରରେ ରହୁଥିବା ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଜାଗା କମ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ବଜାରର ରାସାୟନିକ ପରିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ହିଁ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ କରି ଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ଟେରିସ ବଗିଚାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବିଶେଷ ବୋଲି ମାନାଯାଏ | ଭାରତୀୟ ପନିପରିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ହିଁ ଟମାଟୋ ଏବଂ ବାଇଗଣ ଆଳୁର ଉତ୍ପାଦନ କରି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ମାନୁଛନ୍ତି | ଏହି ଗବେଷଣା ଲୋକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି |

ଭାରତୀୟ ପନିପରିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ଜଗଦୀଶ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷ ଏପରି ଭାବରେ କରାଯାଉଛି ଯେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ଗୁଣାତ୍ମକ ଉତ୍ପାଦ ମିଳିବ | ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ବାଇଗଣ ମୂଳରେ ଟମାଟୋ ଏବଂ ବାଇଗଣ ଗଛର କଲମୀ କରି ଚାଷ କରାଯାଉଛି | ଯେଉଁ ସହରୀ ଲୋକମାନେ ଛାତ ଉପରେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଆମେ ୨୦୧୩-୧୪ ରୁ ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲୁ | ପ୍ରଥମେ ଆମେ ଆଳୁ ଏବଂ ଟମାଟୋ ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ସୃଷ୍ଟି କଲୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଇଗଣ ଏବଂ ଟମାଟୋ ଉତ୍ପାଦନ କଲୁ | ଆଗକୁ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ଗୋଟିଏ ଗଛରୁ ଆଳୁ, ଟମାଟୋ ଏବଂ ବାଇଗଣ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା | ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏକ ହାସଲ କରିପାରିବୁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *