ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ହେଲେ ଦୟା ପରବଶ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଳିବ ମାସକୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧିର ଲାଭାର୍ଥିକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି, ଯାହାର ଲାଭ ଆପଣ ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି ସହଜରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ | ପିଏମ କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହି ରାଶି ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସେହି ସମସ୍ତ କୃଷକଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ, ଯେଉଁମାନେ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧିର ଲାଭ ନେଉଛନ୍ତି | ପିଏମ କିଷାନ ଲାଭାର୍ଥିକାରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଏବଂ ପିଏମ କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି | ମାନଧନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି କାଗଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

Google

ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ମିଳିବ ବାର୍ଷିକ ଏତେ ହଜାର ଟଙ୍କା :-

ମାନଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସରେ ପେନସନ ଦେବାର ଯୋଜନା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ ଦେବାର ନିୟମ ରହିଛି | ଜଣେ କୃଷକ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପିଏମ କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା ପାଇଁ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏପରି ଚାଷୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି |

ପିଏମ କିଷାନ ସ୍କିମରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଲାଭରୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅବଦାନ ବାଛିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ଏହିପରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ପକେଟରୁ ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ତାଙ୍କର ପ୍ରିମିୟମ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କଟାଯିବ | ଅର୍ଥାତ ପକେଟରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରି କୃଷକ ବାର୍ଷିକ ୩୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ସହ ଅଲଗା ଭାବରେ ୩ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ପାଇବେ | ଯଦି ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭାର୍ଥକାରୀ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

ଜାଣନ୍ତୁ ଆଉ କେଉଁମାନେ ନେଇପାରିବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ :-

କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଯେକୌଣସି କୃଷକ ଏଥିରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରାଇପାରିବେ |ତେବେ ସେହି କୃଷକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ, ଯାହା ପାଖରେ କେବଳ ସର୍ବାଧିକ ୨ ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଚାଷଜମି ଅଛି | ଏମାନଙ୍କୁ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅତି କମରେ ୨୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୪୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୫ ଟଙ୍କାରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯାହା କି କୃଷକଙ୍କ ବୟସ ଉପରେ ନିର୍ଭର ଅଟେ |

Google

ଯଦି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ମାସିକ ଯୋଗଦାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ୫୫ ଟଙ୍କା ହେବ | ସେହିପରି ଯଦି ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୧୦ ଟଙ୍କା ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହିପରି ଯଦି ଆପଣ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ମାସକୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *