ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ମୋଦି ସରକାର ଦେଲେ ଏହି ବଡ ଉପହାର, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଦେଶକୁ ବଡ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜିଡିପି ମଧ୍ୟ ମାଇନସକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା | ସରକାର ଫେବୃଆରୀ ୧ ତାରିଖରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ କୌଣସି ବିଶେଷ ଛାଡ ମିଳିନଥିଲା, ଯାହାକି ନିରାଶ କରିଥିଲା | ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ହେଲା ନାହିଁ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଦୀ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଭତ୍ତା ଅବକାଶ ଯୋଜନାରେ କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମକୁ ବଜେଟରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି | ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ହେବ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ରାଶି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

Google

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ :-

ଏହି ସ୍କିମର ଘୋଷଣା ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ ତାରିଖ ୨୦୨୦ ରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା | ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯୋଜନା କେବଳ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାଇଭେଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା | ବଜେଟ ଭାଷଣରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ LTC କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡରେ ରଖାଯାଇଛି |

ସରକାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସ୍କିମରୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକେଟରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଆସିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ହେବ ସେତେବେଳେ ଏହା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିବେ | ଏହି ପୁରା ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ | କରୋନା କାରଣରୁ ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ LTC ର ଲାଭ ପାଇପାରି ନଥିଲେ, ସେହି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ଭର୍ତ୍ତା ଅବକାଶ ଯୋଜନାରେ କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମର ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ |

ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷରେ LTC ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଭତ୍ତାରେ ଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କର୍ମଚାରୀ ଦୁଇଥର ନିଜ ହୋମଟାଉନ ଅର୍ଥାତ ଘରକୁ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଯାତ୍ରା ଭତ୍ତାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ରେଳ ଯାତ୍ରାର ଖର୍ଚ୍ଚ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ସହିତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନିଆ PL ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

Google

କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ଯୋଜନା ପାଇଁ କ’ଣ ରହିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ?

୧ – LTC ବଦଳରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ |

୨ – କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗ୍ରେଡ ଅନୁଯାୟୀ ଯାତ୍ରା ଭଡା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

୩ – ଭଡାର ଦେୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫ୍ରି ରହିବ |

୪ – ଏହି ସ୍କିମର ଲାଭ ଉଠାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭଡାର ତିନି ଗୁଣ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

୫ – ଲିଭ ଏନକ୍ୟାଶମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଦେୟ ସହିତ ସମାନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

୬ – ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

୭ – କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସେହି ଅନୁସାରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଉପରେ ୧୨% କିମ୍ବା ଅଧିକ ଜିଏସଟି ଲାଗିଥାଏ |

୮ – କେବଳ ଜିଏସଟି ରେଜିଷ୍ଟର ବିକ୍ରେତା କିମ୍ବା ବେପାରୀଠାରୁ ହିଁ ସେବା କିମ୍ବା ଦ୍ରବ୍ୟର କ୍ରୟ କରିବାକୁ ପଡିବ |

୯ – ସେବା କିମ୍ବା ଦ୍ରବ୍ୟର ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ ଉପାୟରେ କରିବାକୁ ପଡିବ |

୧୦ – ଯାତ୍ରା ଭତ୍ତା କିମ୍ବା ଅବକାଶ ଭତ୍ତାର କ୍ଲେମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଜିଏସଟିର ରସିଦ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *