ଦୁନିଆର ସେହି ବିଚିତ୍ର ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜାରି କରି ପାରନ୍ତି ବଜେଟ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ଦେଶ ବିଷୟରେ କିଛି

ସାଧାରଣତଃ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘର ଏବଂ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବଜେଟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ଯେ ତାକୁ ସେହି ମାସ କିମ୍ବା ବର୍ଷରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଜିନିଷ ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି | ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି | ଏହି ବଜେଟରେ ମୁଖ୍ୟତ ସରକାରଙ୍କ ଆମଦାନୀ ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚର ହିସାବ କିତାବ ହୋଇଥାଏ | ବଜେଟରେ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଆଶା ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯେଉଁଠାରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଚାହିଁଲେ ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ କରି ମଧ୍ୟ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ | ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଜବ ଲାଗୁଥିବା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସତ୍ୟ ଅଟେ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଯେଉଁ ଦେଶ ବିଷୟରେ କଥା କହୁଛୁ, ତାର ନାମ ବ୍ରିଟେନ ଅଟେ | ଏହି ଦେଶରେ ଏପରି ନିୟମ ଅଛି ଯେ ବଜେଟ କରାଯିବା ଦିନରେ ସେଠାରେ ଥିବା କୁଳପତି ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ କରି ମଧ୍ୟ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ସଂସଦରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୁଳପତି ଭାବରେ ମାନାଯାଏ |

Google

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ହାଉସ ଅଫ କମନ୍ସ’ (ବ୍ରିଟେନର ସଂସଦ) ର ନିୟମ ପୁସ୍ତକରେ ମଦ୍ୟପାନକୁ ନେଇ ଏକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ତେବେ ଏଥିରେ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ପରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କେବଳ କୁଳପତିଙ୍କୁ ହିଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ବଜେଟ ଦିନକୁ ଛାଡି ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂସଦରେ ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ କରି ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ | ଏପରି ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ନିୟମ ବ୍ରିଟେନରେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ନିୟମକୁ ଅବୈଧ କୁହନ୍ତି |

ବ୍ରିଟେନରେ ବଜେଟ ସହିତ ଜଡିତ ଆଉ ଏକ ଅଜବ ପ୍ରକାରର କଥା ରହିଛି | ଏଠାରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ବ୍ରିଫକେଶର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା | ସେହି ବ୍ରିଫକେଶକୁ ୧୮୬୦ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନର କୁଳପତି ୱିଲିୟମ ଗ୍ଲାଡଷ୍ଟୋନଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ଥିଲା | ଏହି ବଜେଟ ବ୍ରିଫକେଶର ନାମ ସ୍କାରଲେଟ ଥିଲା |

କୁଳପତି ୱିଲିୟମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ପରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଲଗାତାର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୁଳପତି ଏହି ବ୍ରିଫକେଶର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ତେବେ ଏହି ଧାରା ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ଯାଇ ସେତେବେଳେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ କୁଳପତି ଜେମ୍ସ କାଲେଘନ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଅଲଗା ବ୍ୟାଗ ମଗାଇଥିଲେ | ଏହାପରେ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ କୁଳପତି ଗାର୍ଡନ ବ୍ରାଉନ ମଧ୍ୟ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟାଗ ଦାବି କରିଥିଲେ |

Google

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନର କୁଳପତି ଜର୍ଜ ଓସବୋର୍ନ ହାଉସ ଅଫ କମନ୍ସରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ସେହି ୧୫୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ବ୍ରିଫକେଶର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ୧୮୬୦ ମସିହାରେ କୁଳପତି ୱିଲିୟମ ଗ୍ଲାଡଷ୍ଟୋନଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *