ଫେବୃଆରୀ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସୁନା କିଣିବାର ମଉକା, ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ହଜାରରୁ କମ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା

ସେୟାର ବଜାରରେ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଯାଉଛି | ସୁନା ନିଜର ଉଚ୍ଚତମ ସ୍ତରରୁ ୭୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଶସ୍ତା ହୋଇସାରିଛି | ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଫେବୃଆରୀ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସ୍କିମରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବଜାର ସୁନା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ତଳେ ରହିଛି |

ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ୧୧ତମ ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସିରିଜ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି | ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥର ଗୋଲ୍ଡ ସବସ୍କ୍ରିପସନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪,୯୧୨ ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରିଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ୧୦ତମ ସିରିଜରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫,୧୦୪ ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା |

Google

ସବୁଥର ପରି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ନିବେଶକଙ୍କୁ ବଣ୍ଡର ସ୍ଥିର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦିଆଯିବ | ଅର୍ଥାତ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାଉପରେ ଏକ ଗ୍ରାମ ସୁନା ପାଇଁ ୪୮୬୨ ଟଙ୍କା ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ସରକାରୀ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ବଜାରରେ ଚାଲିଥିବା ସୁନା ହାରଠାରୁ କମ ହୋଇଥାଏ | ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସ୍କିମରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ | ବଣ୍ଡ ଭାବରେ ଆପଣ ସୁନାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ଗ୍ରାମ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଚାରି କିଲୋ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ | ଏହା ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍କିମ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୋନ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ |

କେତେ କିଣିପାରିବେ ସୁନା :-

ଆରବିଆଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ଜାରି କରିଥାଏ | ଏହି ବଣ୍ଡରେ ବିନିଯୋଗ ଏକ ଗ୍ରାମର ଗୁଣରେ କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହାର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷରେ ୫୦୦ ଗ୍ରାମ ଅଟେ | ସେହିପରି ହିନ୍ଦୁ ମିଳିତ ପରିବାରମାନେ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୪ କିଲୋଗ୍ରାମ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ସମାନ ବଣ୍ଡ କିଣି ପାରିବେ | ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସମାନ ୟୁନିଟ ମାମଲାରେ ବିନିଯୋଗର ଉପର ସୀମା ୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଟେ |

ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର ଫାଇଦା :-

ଯେପରି ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ, ସେହିପରି ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଏହାର ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ | ଏହି ବଣ୍ଡ ପେପର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଫର୍ମାଟରେ ହୋଇଥାଏ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ସୁନା ପରି ଏକ ଲକରରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିନଥାଏ | ଏହି ସୁନାର ବିକ୍ରି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଡାକଘର, ଏନଏସଇ ଏବଂ ବିଏସଇ ବ୍ୟତୀତ ଷ୍ଟକ ହୋଲ୍ଡିଂ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ |

कितना खरीद सकते हैं सोना

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା | ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭୌତିକ ରୂପରେ ସୁନାର ଚାହିଦାରେ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ସୁନା କ୍ରୟରେ ଘରୋଇ ସଂଚୟର ବ୍ୟବହାର ଆର୍ଥିକ ସଞ୍ଚୟରେ କରିବା ହୋଇଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *